| SilentRain a întrebat:

Salariu unei persoane este calculat in functie de cata scoala are?

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu

| Omis a răspuns:

Priveste guvernul. Ti se pare ca asa ar fi?

| ywar a răspuns:

Nu, din pacate sau din fericire un hotarat si total: Nu!

| Bizon95 a răspuns:

Depinde de job
in general e platit in functie de calificare, chestie legalizata sus si tare
TOTUSI
in anumite domenii unde e LIPSA, acolo sunt platiti in draci fara nici o calificare (se gasesc "solutii" ca sa se treaca pe langa lege), unul din domeniile astea sunt IT si MAI ALES programare, insa, se pare ca in curand in rrominica (i FOARTE intentionat) o sa se ajunga la salarii (mai) mari in domenii cum ar fi constructii... din cauza lipsei acute

| SilentRain explică (pentru Bizon95):

Imi iau lopata si acolo ma duc laughing)

| Bizon95 a răspuns (pentru SilentRain):

rolling on the floor
succeswinking

| Frank51 a răspuns:

Daca te referi la salariul minim, da. In functie de studii ti se acorda un salariu minim, de regula cu cat mai multe studii cu atat mai mare salariul minim. Daca ai doar liceul, cu sau fara bac, si vrei sa te angajezi, oriunde, vei primii salariul minim pe economie, adica 2050 lei. Daca ai o facultate, te angajezi in domeniu, primesti 2350 lei, si tot asa. Diferenta nu este foarte mare, dar exista.

Daca esti bun, ai experienta si esti cautat, practic tu iti alegi salariul.

| Foame a răspuns:

Este calculat in functie de cate valoare aduce firmei.Valoarea ta este direct proportionala cu salariul tau.(in opinia mea).

| Dismally a răspuns:

Nu, este vorba de cerere si oferta: cu cat este mai greu de gasit o persoana capabila sa ocupe un anumit post cu atat salariu va fi mai mare, nu conteaza scoala, conteaza cat este de bun la ceea ce face.

| LupusDei1993 a răspuns:

Este bazata mai mult pe pile.

| inflicted a răspuns:

Pai fiecare treapta iti aduce un mic procent la salariu (facultate master) si se considera experienta de munca depinde unde te angajezi