| Sara2 a întrebat:

Salariul net sau brut este in mana? Ca mi-a spus la un interviu de angajare salariu net 900 ron si nu stiu daca e in mana sau impozitabil.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul net este ceea ce ramane dupa ce din salariul brut (de incadrare) se scad contributiile la fondurile sociale si impoazitul pe salariu, deci atat vei lua in mana.

| TheAce a răspuns:

Salariul net este cel pe care il primesti sau cum ai afirmat tu, cel pe care il iei ''in mana''. Salariul tau brut asadar e undeva la 1200 Ron, drept urmare cei 900 sunt cei pe care ii primesti.

| michelia a răspuns:

Salariul net este salariul brut din care s-a scazut impozitul.

| MeConstantine a răspuns:

Net este ce iei in mana, la un salariu brut de 1270 Ron cu Aproximare happy Brut este inainte de impozitare, net dupa

| deeadeea111 a răspuns:

Atata iei in mana

| SirOne a răspuns:

Da, atat iei in mana. happy

| Marin_Razvan_1985 a răspuns:

Pentru a vedea exact, puteti folosi http://salarix.ro, dar da! Salariul net este salariul pe care fiecare angajat trebuie sa-l primeasca in mana!