| ILIoN a întrebat:

Sall. Am o situație mai specială la serviciu. happy Sunt angajată pentru 4 ore pe zi, dar daca Intr o zi fac 8 ore, a doua zi nu mai vin deloc. Ideea e că pot să plec atunci când vreau, in funcție de cursurile de la facultate. Acum mă gândesc, as putea primi și banii de concediu? Din moment ce nu sunt obligata sa vin in fiecare zi... Am dreptul la bani de concediu? Că de concediu nu poate fi vorba, că îl iau când doresc. Mulțumesc

1 răspuns:
| Ana2333 a răspuns:

Buna! daca tu iti faci numarul de ore stabilite in contract poti sa faci 8 ore intr-o zi iar apoi sa nu te mai prezinti la serviciu a doua zi, asta in conditiile in care si angajatorul este de acord. Cat despre concediu orice angajat are dreptul la concediu platit, indiferent ca programul este part-time sau nu.