| Vlad943 a întrebat:

Am 19 ani si am o problema.Eu stau in Spania de 10 ani, si in fiecare vara merg in vacanta in Romania.Anul asta o sa stau mai putin, si as vrea sa imi caut de munca cand ma intorc. Problema este ca nu am muncit niciodata pentru ca aproape in fiecare an imi petrec toata vara in Romania si restul anului invat.In ziua de azi fara experienta nu prea gasesti nimic si la ora actuala nici situatia Spaniei nu e prea buna xD si eu am foarte mare nevoie de bani.Voi cum ati inceput, ce imi recomandati sa caut si unde? Va multumesc

5 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Pai incearca sa lucrezi pentru cineva care sa plateasca mediu si care sa te respecte in acelasi timp pentru ca nu poti sa fi sluga lui.

| Vlad943 explică (pentru ChrissD):

Asta si vreau, dar nu stiu ce si unde sa caut sad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza enorm in ce domeniu vrei sa lucrezi

| Vlad943 explică (pentru suntserios):

Sincer, caut o munca de vara.Nu ma intereseaza de ce.Am mare nevoie de bani

| mixxjim a răspuns:

Depinde si daca te pricepi la ceva cat-de-cat, dar si de zona in care locuiesti. Vara se cauta multi sezonieri pentru lucrat in turism, ca ajutor de ospatari, curatenie prin hoteluri etc. Poti lucra prin parcurile de distractii, fie ca mascota (desi cred ca-i ingrozitor vara, la 40 de grade, sa stai intr-un costum de Donald, de exemplu), sau sa vinzi hot-dog, sucuri sau apa pe la vreun chiosc mobil. Afla de niste site-uri cu oferte de locuri munca din Spania, sau cumpara ziare unde se publica si anunturi cu locuri de munca. Mai poti imparti si pliante la lume pe strada, sau chiar sa intri prin echipe promotionale care fac reclama la bauturi energizante, creme solare etc. Poti vorbi si prin "vecini", daca e un restaunrant sau hotel pe langa tine, mergi si intreaba-i daca nu au nevoie de ajutor pe vara. Deci cauta pe net si prin ziare mai intai, sa vezi cam ce exista, care-i situatia si apoi te orientezi. Succes!