| Apocalipsa22 a întrebat:

Anul acesta termin clasa a 8 a si vreau sa devin politist intrbarea este trebuie sa fac si liceu sau direct scoala/academia de politie daca trebuie sa fac si liceu trebuie sa fac un liceu anume sau ce liceu vreau eu daca pot sa aleg vreau sa dau la mecanica ca sa am si profesia de mecanic auto si dupa acea politist.
Funda pentru cele mai explicite raspunsuri. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de facultatea pe care o faci, liceul nu prea conteaza DAR daca vrei sa devii politist iti recomand sa dai la un liceu unde se preda in mod intensiv gramatica limbii romane si engleze deoarece la academie se intra pe baze de bac si admitere (adica dai examen la engleza, romana si istorie ) si sa nu fie necesar ca in clasa a 12 sa iti indesi materiile astea in cap deoarece este imposibil, este posibil ca pana in clasa a 12 sa-ti schimbi visul, sa-ti alegi alta meserie, daca tu esti hotarat sa devii politist iti recomand sa dai la filologie sau stiinte sociale (este mai bine la stiinte deoarece faci si istorie mai multa decat la filo), iar dupa examenul de bac sa te iscrii la academia de politie, dai astea 3 examene si, poti alerga dupa hoti! big grin, bafta, P.S mecanica nu este o idee rea, dar daca vrei sa practici si mecanica, incearca in strainatate deoarece afara se cauta meseria asta si e si foarte bine platita ( fratele meu are vreo 5-7 diplome printre care si mecanic auto si nu si.a gasit de lucru nici in prezent, el si.a terminat scoala acum 3 ani

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci liceul si sa obtii diploma de bacalaureat.
Pentru ofiter trebuie sa faci Academia de Politie, pentru agent trebuie sa faci o scoala de agenti.
Poti face orice liceu dar este bine sa faci unul de filologie, stiinte sociale sau unul bilingv, te ajuta la admitere.

| LaLaura a răspuns:

Buna, trebuie sa faci academia de politie, asta dupa ce termini liceul, ca sa poti intra ai niste probe, la sport, engleza gramatica si lb romana gramatica,* asta daca nu s-a schimbat de acum 4 ani) si o inaltime anume. sau poti da la facultatea de politie comunitara, se face 3 ani, in mare parte faci practica de pe codul penal. O seara buna.

| Ghostplayer a răspuns:

Iti trebuie liceul pedagogic apoi faci academia de politie dupa devii orice fel de politist vrei tu big grin!

| Apocalipsa22 explică:

Merci tuturor:-)

| FLORIn_9413 a răspuns:

Salut, bro asta vreau sa fac si eu, tot clasa a 8-a sunt!
Tot o scoala sa devin politist sau chiar sa intru in Armata Romana.
Si din cate m-am interesat eu nu prea conteaza liceul pentru ca exista facultate speciala. Adica Academia de politie in care poti intra cu o anumita forma fizica.
Si un liceu de Politie stiu ca este 100% prin campina, asta depinde pe unde stai tu si cat de bine te pregatesti pentru capacitate, pentru ca mediile nu or sa fie mici.
Oricum nu este diferenta mare intre liceul de politie si un liceu normar, doar ca faci pregatire fizica, si pana la 18-19 ani cand vei termina liceul poate ti se duce "pofta" de politie si vrei in alta profesie, mai bine faci academia la 19 ani pentru ca atunci iti alegi cu adevarat viitorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FLORIn_9413):

In campina este tot,, facultate de politie'' dar de fapt este scoala de sub-ofiteri(nu stiu sigur daca se scrie cu sau fara cratima) in niciun caz liceu

| Stephie230 a răspuns:

Trebuie liceul de pedagogic, si ca sa intri la licei trebuie sa dai probe din muzica desen, esucatie fizica si inca una la alegere. Sper ca am fost de ajutor happy