| maryantheboss1 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu cum ajung controlor sau sofer de tren, dau funda!

3 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Acela se numeste conductor nu controlor.
Si nu se zice sofer de tren,se zice mecanic de locomotiva.
Pai in primul rand trebuie sa ai liceul(inainte trebuia si bacul dar acum nu e obligatoriu),mai apoi faci scoala de mecanici(depinde unde vrei s-o faci, din cate stiu eu este la Timisoara, Brasov, Bucuresti, Iasi, restul nu stiu).
Mai multe detalii:
http://www.cenafer.ro/
Succes!

| banglados a răspuns:

Ai dreptate ce dra cu ma astia intreaba cum devi controlor.te duci la CFR si depui cv si daca te accepta bine ce prosti

| Luciano2b2 a răspuns:

Care este problema daca baiatul doreste o munca in domeniu, dragul meu corect este sa fii mecanic pe tren nu sofer. stiu ca la Arad si Timisoara sunt scoli (sau erau) profesionale CFR