| gangalot002 a întrebat:

Sallut TPU, am si eu o intrebare pentru voi daca nu va suparati: sunt baiat am 16 ani sunt la un liceu teoretic profil: matematica-informatica si ma pasioneaza jocurile / desenele / filmele gen fantasy si m-ar interesa o cariera / job in Programare ( mai cu seama in : programare in gaming ) si problema este ca: eu stiu sa lucrez ceva. ceva in C++/C/C#, java dar ma refeream dupa ce termin liceu, adecvat ar fi sa fac o facultate de informatica.si daca se poate si un master si intrebarea mea este: eu am logica / imaginatie destule am multe idei in cap dar am auzi si vazut pe anumite siteu`ri ca trebuie si putin talent dar nu inteleg la ce se refera acest talent..adica eu fac programarea pentru a lucra in industria jocurilor / filmelor / desenelor pentru ca nu am talent in desen pentru. a deveni 3d artist sau altceva si invat si ma interesez de aceasta cariera, cum pot sa vad daca acesta este drumul meu? dau funda multumesc mult

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu prea am inteles exact care e intrebarea, vrei sau nu vrei sa te faci ceva? Daca asta iti doresti cu adevarat atunci invata serios cat se poate de mult si o sa poti sa ajungi ceea ce-ti doresti. Esti deja destul de mare, nu te mai lua dupa unul si altul - stii povestea cu vulpea si cu strugurii acri, multi spun si prostii pentru ca, din diferite motive, nu reusesc sa faca ceea ce-si doresc. Apoi de unde sa stim noi mai bine care ti-e drumul? Daca tu vrei sa mergi pe drumul asta inseamna ca asta este. In plus, pana ajungi sa termini liceul si facultatea mai este timp berechet sa-ti dai seama ca te-ar atrage de fapt mai mult al domeniu al programarii - important este sa stii limbajele de programare atat de bine incat sa poti face orice ai vrea la un moment dat. Chestia cu talentul este valabila in orice meserie, inseamna sa ai si ceva dincolo de invatatul mecanic, ceva in plus (1% inspiratie-deja ai spus ca ai, pe langa 99% transpiratie) care sa te motive sa faci ceea ce faci, nu sa faci programare doar pentru ca iti este impus sa faci asta. Deci repet, nu-ti face griji, invata serios si iti gasesti drumul pe masura ce inaintezi, ai sa vezi la momentul potrivit cum poti spune foarte clar ca asta este sau nu drumul tau. Succes si spor la toate!

| ancutz16 a răspuns:

Te-as sfatui sa faci exact ceea ce iti place cu adevarat si astfel iti poti da seama ce te atrage cel mai mult.socces happy