| Ioan2005 a întrebat:

Acum am intrat la liceu si stiu ca poate nu ar trebui sa ma gandesc la asta, dar nu-mi pot lua gandul de la facultate si ce voi face in viata.Eu as vrea sa ma fac jurnalist sportiv, dar mi-e frica de admitere si de ce voi face cand voi termina facultatea. Daca ati dat la jurnalism imi puteti spune cat de grea este admiterea si in ce clasa ar trebui sa incep sa invat pentru ea? Si cum este viata de jurnalist dupa terminarea facultatii?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

N-ai de ce să te temi de orice meserie ți-ai alege. Jurnalismul este bun atunci când îl poți lucra de acasă scriind articole. Pe teren sau la tv ar fi mai complicat. Am văzut pe YouTube de ce o prezentatoare TV (nu-i știu numele că nu nu mă uit la știri) și-a dat demisia pentru că patronul ei era un om care încălca drepturile angajaților.
Cred că este mai bine să devii jurnalist independent (nu cunosc detalii). Dar cel mai important este să spui adevărul, nu cum fac astăzi jurnaliștii din covid19 din țânțar, armăsar.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"jurnalism ...in ce clasa ar trebui sa incep sa invat pentru ea? "

nu contează chiar de loc clasa dar in 4 ani, te răzgândești incă de 10 ori