| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Salut am 12 ani si 7 luni am talent ureche muzicala si ambitie vreau sa fiu actor si vrrau sa invat engleza la 14 ani ma mut in america vreo metoda cum pot invata engleza rapid?

Răspuns Câştigător
| EraserHead a răspuns:

Pana sa ajungi actor e mult de urcat dar daca chiar iti doresti cu adevarat incerca, vorbeste cu parinti tai daca te vor sprijini pe cale asta pentru ca la o varsta asa frageda chiar ai nevoie de sprijinul lor chiar daca in sinea ta spui "pot sa o fac si singur"
Incerca sa dai la o scoala de muzica si i-a niste cursuri daca isi permit parinti tai. Acum faza e sa ai talent nu doar sa crezi tu asta. Dupa sa da-i la o facultate in domeniul asta. E un drum greu de parcurs ceea ce probabil nu intelegi la varsta asta asa de mica, e ca orice alt vis a unui copil. Si mie imi place sa cant, chiar profesoara care o aveam in a 5-a mi-a zis ca am ureche muzicala si ca e pacat de mine la fel si o alta profesoara care am avut-o in 6-7. Ca sa inveti engleza iti recomand aplicatia Duolingo e si pe Pc si pe mobil. Eu in a 5-a eram bata la engleza, era sa raman si repetent dar am inceput sa joc un joc multiplayers iar majoritatea vorbeau in engleza iar eu ca sa m-a inteleg cu ei foloseam Googlr Translate, desigur nu iti sugerezi sa folosesti asta doar ca te poate ajuta cu cateva forme de vorbire, cuvinte sau fraze gen:Ce faci. La ce ora vii acasa. u get it. Eu in a 6-a cand a inceput sa imi placa Engleza am inceput sa invat la materia respectiva, sa imi fac temele sa ma uit pe Youtube la tutoriale de limba Engleza sa fiu atent la clasa cand ne preda, acum depinde si ce profesor ai, noi am avut una foarte buna. Straduieste-te si da tot ce ai mai bun. happy

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Asculti video-uri in engleza, carti (cu exercitii), duolingo.

| Louys a răspuns:

Bai fratele meu, ai pus vreo 7-8 intrebari, asculta aici:
Ca sa inveti engleza, incearca sa te joci jocuri in engleza, iar cand nu stii un cuvant il cauti.Pentru a invata cum sa formezi o propozitie, cauta regulile de vorbire pe internet.

Daca vrei sa fii actor, incearca sa fii cat mai expresiv, si sa imiti oamenii pe care ii vezi.De exemplu, incearca sa imiti un mare sportiv, sau sa il parodiezi.
Imitatia/Parodierea consta in:Imitarea vocii personajului, folosirea anumitor replici ale sale, adoptarea personalitatii sale, utilizarea expresiilor faciale si a anumitor gesturi.

Poti sa ti-l dau exemplu pe Mihai Bendeac cum il imita pe Mircea Dinescu.

| RoyalJakiro a răspuns:

Cumpara-ti o carte de traducere Romana-Engleza si inveti fiecare cuvant in parte. Vizioneaza filme cu voce in engleza si subtitulate in romana. Prima data invata intrebari si cuvinte de baza care o sa le folosesti in fiecare zi. Foloseste si Google Translate, o sa te ajute mult. Bafta!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru RoyalJakiro):

Faza e ca nu stiu face propoziti in engleza

| crybaby220 a răspuns:

Buna! Poti lua cursuri, te ajuta foarte mult! Daca nu ai posibilitatea uita-te la filme si seriale in engleza dar si cu subtitrare (tot in engleza). Si urmareste vloggerii din SUA, Anglia, Canada, stii tu... tarile in care se vorbeste engleza laughing) Eu asa am facut si ma descurc chiar bine cu engleza. Si stai calm, odata ajuns acolo, cum se vorbeste doar engleza o sa te obisnuiesti pe zi ce trece si o sa ajungi sa vorbesti fluent.

| Jegosel1998 a răspuns:

Faci un curs de engleza. Simplu