| AA463 a întrebat:

Am 16 ani si dupa terminarea liceului as vrea sa dau la politie (mai apoi poate ajung la Directia Operatiuni Speciale) si as avea cateva intrebari:
1. Dupa parerea voastra, unde ar fi mai bine sa dau, la Cluj sau la Campina?
2. Din cate stiu la jandarmi transportul de la domiciliu la scoala este gratis, la politie e la fel?
3. Pot sa imi pun dosarul la mai multe scoli ca mai apoi, daca intru la mai multe sa imi pot alege una (ca in cazul facultatilor)?
4. Dupa primul an ce specializari imi pot alege? Din cate am inteles, acestea se schimba de la an la an.
Va multumesc pentru ca v-ati rupt cateva minute din timp ca sa imi raspundeti.
Funda!

Răspuns Câştigător
| MedionTcO a răspuns:

In primul rand la scolile despre care zici tu,sunt pentru sub-ofiteri,nu ofiteri. Deci din start,nu ai plecat bine. Raspunsul este Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza".
In al doilea rand transportul se plateste doar pentru permisiile generale, adica cele hotarate de academie.
In al treilea rand, da, poti face acest lucru atata timp cat nu sunt examenele in acelasi timp.
In al patrulea rand, dupa ce intrii acolo aflii mai multe despre specializari.
Succes!

| AA463 explică (pentru MedionTcO):

Din cate am citit pe net Directia Operatiuni Speciale a recrutat, in anii anteriori de la Cluj si Campina. Iti multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ajutor.

1 răspuns: