| OPersoanaAnonima a întrebat:

Am 16 ani și nu știu ce să fac pentru viitor. In primul rand facultatea, eu sunt la mate info, urăsc mate, îmi place info. Nu știu la ce facultate sa dau, Automatica Cibernetica Informatica. dați exemple. In clasele11 12 îmi propun sa iau diploma 1 2 3 pe țară la ceva sa intru la facultate fara examen, dar daca nu reușesc, lantoate facultățile de informatica ai nevoie de fizica, că dai examen. Deci eu trebuie să învăț la bac mate romana info engleza și se adaugă de la facultate fizica, nu înțeleg viata. Vreau niste sfaturi, sunt clasa a 10-acum și sunt un elev mediu spre bun.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai stai un an și reluam discutia. Ești la mate-info intensiv sau nu?

| OPersoanaAnonima explică (pentru sierra1):

Da. Nu vreau sa astept un an. Trebuie sa stiu pe ce sa ma axez.

| sierra1 a răspuns (pentru OPersoanaAnonima):

și eu sunt, dar un pic mai mare. Facultatile de informatica NU au examen de admitere la fizica (tm, ar, cj, bh).

Intr-a 11 a te decizi ce vrei. Ascultaă-mă, până atunci toți oscilează.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu inteleg cum iti place tie informatica fara sa-ti placa matematica... Presupun doar ca nu ai ajuns inca sa studiezi destul de multa informatica incat sa realizezi ca implica obligatoriu matematica. Nu exista sa stii informatica BINE fara sa stii matematica.

Nu toate facultatile de informatica au examen de admitere la fizica. Spre exemplu la Universitatea din Bucuresti e Facultatea de Matematica si Informatica, unde daca dai la Informatica ai examen din matematica + informatica, iar daca dai la CTI ai o grila la matematica si una la alegere dintre informatica si fizica.

Tu trebuie sa inveti informatica si matematica. Cel putin daca vrei sa mergi in directia asta nu ai de ales. Pentru bac trebuie sa stii limba si literatura romana la un nivel de bun simt zic eu si iei minim 8, iar la competente e suficient sa fii prezent si ai trecut ca nu conteaza calificativul. It's that simple!