| BursucDinCluj a întrebat:

Salut, am 16 si as vrea sa ma angajez pentru prima data. Tinind sa mentionez ca nu am mai lucrat pana acum si as vrea ceva part time de aprox 4 ore multi recomanda mc, stiti altele si ce salariu? Sunt la liceu mate info.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| VanillaQ a răspuns:

Salut! Este o posibilitate de a te angaja promoter pe perioada weekend-urilor, si esti platit la ora.
Ce inseamna asta? Cu siguranta ai vazut standuri in fata magazinelor Auchan/Carrefour/Kaufland, cu persoane care impart pliante sau iti prezinta niste monstre/degustari sau doar informatii cu premiere despre un anume brand (la sucuri, ciocolata, bere etc), practic cam doar elevii de liceu participa la astfel de campanii promotionale pentru niste banuti de buzunar.
Programele difera, pot fi de Vineri pana Duminica, la unele pot fi de Joi pana Duminica, care cum, si faci undeva la 180 poate 200 + lei pe weekend doar din asta. Eu am practicat asta si iti spun din experienta, daca e sa luam dupa numele tau de user, cunosc si in Cluj firma care se ocupa cu asa ceva.
Iti face contract de munca zilier, nu esti obligat sa participi in fiecare weekend, nu esti obligat sa participi la fiecare campanie.
Mai este varianta part time 4h la MC sau KFC, salariul undeva la 800-1000 lei, dupa un timp poate creste la 1200, depinde si din ce oras.
Mai sunt firme care cauta tineri sa imparta pliante pe anumite strazi, sau sa pui reclame in cutiile postale ale oamenilor din diverse cartiere.
Sau poti sa incepi ca si un hobby sa repari aparate/calculatoare, sa oferi meditatii la ceea ce te pricepi tu cel mai bine pentru un venit suplimentar.
Succes!