| Buzianu_Valentin_1997 a întrebat:

Am 17ani jumate și sunt clasa a 12a. De curând m-am hotărât sa dau la Forțele tereste. M-am uitat peste examen, proba fizica totul bun pana când am citit ca nu ai voie cu tatuaj. Ei bine happy am un tatuaj pe cam tot antebrațul făcut acum jumătate de an, deoarece nu știam ce vreau sa fac. Nu este nimic obscen sau ofensator.Am citit pe alte site uri/forum uri ca ai voie cu tatuaje dacă nu sunt ofensatoare sau obscene ba ca dacă e acoperit in ținuta de vara ba ca e ceva in lege SMG 86 in 2010 privind ceva dar nu foarte amănunțit. Tatăl meu este ofițer de tânăr (liceu militar+academie +drept) și mi-a spus ca posibil sa pot intra ca nu mai sunt aceleași vremuri și sa merg la spitalul militar și sa vorbesc cu doctorul
In concluzie, pot trece vizita medicală/proba psihologică din cauza tatuajului?

4 răspunsuri:
| noob a răspuns:

Las ca merge si la rutiera

| SkyPilot a răspuns:

Eu stiu ca nu decat daca este in locuri bine ascunse.
Du-te si vorbeste cu medicul militar, macar stii ca ai facut ce depindea de tine. Poate ai noroc!

| debarasator63 a răspuns:

In principiu da. Depinde de pozitie si marime. Cel mai indicat este sa mergi, din timp, la medicul dermatolog la Spitalul militar central si sa-l intrebi. Asta ca sa nu ai surprize. Vezi ca tatuajele se pot scoate. Bafta!

| NelsonM a răspuns:

Daca tu in haine de vara adica tricou si pantaloni scurti esti imbracat si se vede esti respins din start.