| ANONIM12737 a întrebat:

Salut, de câteva luni m-am angajat intr-o fabrica, dar dupa ce m-am angajat si am vazut cum e in câmpul muncii am început sa regret ca n-am luat bacul si mi-am creat un obiectiv, anul acesta mi-am propus sa lucrez si sa strang bani si sa iau permisul, urmând ca începând din vara sau toamna acestui an sa-mi cheltui banii pe meditații la cele 3 obiecte la care voi da bacul si de acolo sa urmez o facultate si sa învăț o meserie cu cursuri, mi-e urat sa merg la munca deoarece va dati seama ca la 50kg (nu am o condiție fizica deloc bună) fapt pentru care uneori mai sunt umilit la locul de munca si ma mai simt dat de o parte uneori, credeti ca e bun obiectivul pe care mi l-am propus? Eu zic ca e cea mai buna modalitate de a acționa pentru a avea o viata plăcută si sa nu mai fiu tratat ca un **** al societății

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Să investești in pregătirea te? e cel mai bun obiectiv!

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio relvanta faptul ca ai 50 de kg, dar faptul ca vrei sa faci ceva este bine, in timp ce altii la varsta ta nu muncesc nu fac nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bravo ție! Sper să nu renunți la acest deziderat. happy
Ar trebui să îți vadă postarea toți cei care vor să renunțe la școală, dar și cei care îi încurajează să facă asta, hrănindu-i cu iluzii, spunându-le că și fără studii, poți fi un om de succes.

| Freya1 a răspuns:

E foarte ok sa iti continui studiile si sa ai o pregătire într-adevăr.Dar asta atunci cand alegi o facultate cum e cea de drept, medicina etc din care chiar poti iesi ce studiezi.Ca daca te duci la una de duzină după ce o termini tot la fast food ajungi sa muncești.
Dacă nu iti merge cu facultatea poti sa încerci macar o post liceală, sau un curs de calificare într-un domeniu ce sa iti placa.

Ps: mai sunt oameni slabuti, dar asta nu inseamna ca nu au dreptul sa muncească.

| anonimg a răspuns:

Ai dat un răspuns folositor și inteligent. Nu toți oamenii au condiție pentru efortul fizic.
Totuși, drojdia societății o găsești peste tot: chiar și printre cele mai înalte clase sociale.

| Frank51 a răspuns:

Am o prietena care are 43kg(daca tot vorbim de greutate), este stomatolog in Germania si castiga de 4x mai mult decat mine(nu inteleg de unde ai scos-o pe asta cu greutate mica=nasol), ea nu a luat nici bacul. Eu sunt la inginerie, termin anul viitor si probabil voi lua 2500 de lei la inceput, asta fiind extrem de putin. IDEEA care e? Nici 10 facultati nu te fac om, daca tu nu stii sa te descurci, in schimb daca ai cap poti sa faci bani garla, totul este sa te intrebi pe tine insuti ce vrei cu adevarat de la viata, unii se multumesc cu un job decent, o masina ok si familie, altii vor cariera, totul e in mana ta, fa ce simti.

Vis a vis de chestia cum esti tratat, acolo trebuie sa incerci sa te schimbi tu, vibe-ul pe care il emiti influenteaza oamenii.

| mentholinks a răspuns (pentru Frank51):

Nu a luat bacul dar e stomatolog in Germania? De unde le scoateti? Ca in Germania se numeste Abitur e altceva.

| Frank51 a răspuns (pentru mentholinks):

Te pot ajuta cu ceva?

| StrongHeart a răspuns (pentru Frank51):

Nu e chiar asa,nu compari stomatologul cu muncitorul necalificat in fabrica,sunt doua lucruri diferite care atrag personalitati diferite.
La una ai nevoie de cap,la alta de brate si daca nu esti un om pregatit fizic, poate sa fie problema.
Cat despre cel care a pus intrebarea, sa stii ca toti am trecut pe acolo sau o sa trecem, mai devreme sau mai tarziu.Multi oameni care invart multi bani au inceput la munca de jos.

| Frank51 a răspuns (pentru StrongHeart):

Nici n-am încercat să compar munca fizică, ci doar greutatea. Mie mi se pare uimitor cum o ființă atât de fragilă a plecat singură într-o țară străină fără să știe limba și a început acolo o carieră. Asta încerc să demonstrez, că nu contează ce greutate ai sau ce școală ai, dacă ai cap nu trebuie să faci munca de jos.

| zilog a răspuns:

Nu o să mai iei BAC-ul niciodată!
Pentru că mereu vei spune lașă la anul
mâine mâine mâine
ia uite am făuct bani de vin de bere de țigări la ce îmi mai trebuie mie școală
când acum!?
când am 3 copii și le trebuie pempărși și lapte praf când să invăț
acasă este gălăgie
poate mai merg la un job că nevastămia nu știe să căștige și ea un ban șî face risipă
dar poate dacă mă duc la 3 job-uri pe zi o să mă ajung cu bnaii
si te duci si incerci descarci saci iti rupi coana
acum te doare la fiecare mișcare noaptea nu poți să dormi
ziua trebuie să muncești cu dureri fantastice
mai ivață dacă mia poți!

AȘA CĂ DACĂ VREI SĂ IEI BAC-UL PUNE MÂNA SERIOS PE CARTE
FĂTI UN PROGRAM IN FIECARE ZI SI ALOCA DE LA ORA PANA LA ORA FARA TELEFON FARA CALCULATOR si invata
e greu este tâmpit de greu
este extraordinar de greu
dar până la urmă o să reușesti
Am înțeles că ai voie să dai BAC-ul de 5 ori in viață

Așa că acum anul acesta poate că iei la toate materiile inafară de matematică
așa că ai po vară intreagă să inveți doar pentru matematică
apoi Doamne fereste poate nu iei nici in toamna
asa ca mai ai timp toata toamna si airna sa inveti sa iei bac-ul
daca nu l-ai luat cam poti sa incepi sa iit cam iei adio ca de acum inainte o sa te complaci in mocirla
si o sa te balacesti in troaca procilor
si o sa zici
lasa ca e bine
ia uite castig un salam o paine in fiecare zi am si de o bere
de ce sa mai invat in loc sa stau cu ciroditorii spatgatorii la scara blocului sa mint cot la cot cu ei ca eu sunt eu am facut eu voi fi eu voi face
nu strica nici putina piscarie ca da bine in cartier

Asa ca daca chiar vrei sa iei bac-ul nu te lasa
pentru ca o sa vina si parintii si rudele si o sa iti zica
lasate ca altii sunt insurati la vasta ta
si altii au si copii la vsata ta
de ce mai vrei tu sa pierzi timpul cu invatatul când ai putea sa te duci sa mai faci ceva prostitutie pe la vreun patron să mai iei un ban să aduci să spargă femeia asta cu care esti pe la mol-uri

| ANONIM12737 explică (pentru zilog):

Am terminat scoala in vara lui 2020, iar in decembrie am început munca, timp pentru învățat am conștientizat ca nu mai am si mi am propus ca pana in vara lui 2021 sa strâng suficienți bani pentru a imi ajunge sa plătesc meditațiile, anul acesta m-am împotmolit si cu munca si cu scoala de soferi, dar din vara aceasta pana in vara lui 2022 vreau sa ma axez pe învățat pentru bac.

| zilog a răspuns (pentru ANONIM12737):

Incercă ca la meditații să obtii lista cu ce ai de învățat
apoi mergi din nou la meditații doar pentru ca să te verifice dacă ai asimilat informațiile respective in timpul convenit cu meditatorul
apoi să îti dea lista cu următoarele informații pe care trebuie să le asimilezi
așa vei face o foarte mare economie de bani
dar asta inseamna ca tu sa fii un om responsabil și dișciplinat!
și sa te ții de învățătură d ebună voie!

| Iote a răspuns:

E bine ce ti-ai propus. Succes!