| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,am 20 de ani, lucrez la un restaurat ca ajutor de bucătar/pizzer, salariul il am de 2000 de lei pe luna si nici aia nu ii primesc la timp,ba imi da peste o săptămână,ba dupa doua sau la următoarea luna, ii tot pe bucăți. Am chirie de platit, o masina de întreținut etc., m-am gândit sa plec în străinătate o vreme, sa îmi strâng niște bănuți și sa ma întorc înapoi în Romania si sa ma angajez ca șofer de tir, asta după ce imi iau și atestatele, nu prea mai știu ce sa mai fac, un sfat pe viitor ceva?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mecanic de locomotivă, dacă tot iti place să conduci. Nu iti surâde ideea?
https://www.wall-street.ro/......ienta.html

| SingleForOne a răspuns:

Dacă îți place să gătești, poți face meseria de bucătar.

| Dintrebare a răspuns:

Sofer pe tir nu este o idee rea. Daca esti descurcaret, dupa cativa ani poti sa iti cumperi tirul tau si sa iti mearga chiar bine. Dar oricum, asa cum ziceau si colegii care au scris inaintea mea, o meserie care sa iti placa si pe care sa o inveti bine, e perfecta. Sa devii bucatar bun e destul de complicat si costisitor. Dar poti gasi multe alte chestii pe care sa le inveti si in 5 ani ajungi sa faci bani buni.

| Psihiatrie a răspuns:

Invata o meserie tinere, presator metale la rece, strungarie asta daca vrei leafa foarte mare si sa te plimbi cu mainile la spate mai toata ziua.