| Patrick20061997 a întrebat:

Salut, am 23 de ani si 12 clase (fara bac) se poate sa intru in Armata Romana MAPN? Mi-as dori enorm sa fac parte dar nu stiu cum sa fac sa intru la Armata

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea ti-a raspuns bine sa mergi la centrul de recrutare din judetul tau. Dar nu au spus si de partea medicala care este prima examinare inainte de ati face dosarul. Te trimite direct la spitalul militar sa-ti faca vizita medicala care este una foarte stricta. Eu am fost la centrul de recrutare al nostru din Alba Iulia si domnul (ofiter banuiesc) m-a lamurit ca pentru luptatori (soldati in armata) vederea trebuie sa fie perfecta la ambii ochi (Adica sa ai 0 ca dioptrie). Pentru politistii simpli de subofiteri se cere bac-ul si vederea de maxim + - 3
Sa nu ai probleme cu tensiunea pentru ca se da proba de efort EKG.
Sa mergi la centrul zonal din judetul tau si domnii de acolo te lamuresc, dar ca idee trebuie sa ai o sanatate tun daca vrei sa fii luptator (cum ii spun ei) adica soldat.
Fara studii superioare nu poti opta pentru ofiter. Cu bac-ul vei fi maxim subofiter.
Sanatate si spor.

| florin926481f a răspuns (pentru anonim_4396):

In ziua de azi nimeni nu cred ca maia re vederea perfecta. Oricum dupa cum vezi la academiile militare sunt si studenti cu ochelari(+-3)

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja ca soldat profesionist, pentru acesta sunt necesare doar 10 clase. Pentru a afla daca indeplinesti toate conditiile te poti duce la Centrul Militar din judetul tau.

| Gizăz a răspuns:

Ti-au raspuns ceilalti corect. Ca soldat da. Sfatul meu e sa iti iei Bacul si dupa sa mergi in armata. Te incadrezi cu salariu si dupa faci o facultate. Altfel nu ai optiuni multe de avansare.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, dar numai ca simplu soldat.

| DarthNiger a răspuns (pentru Violleta2022):

Logic ca intra ca simplu soldat, insa poate sa avanseze daca face o treaba buna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DarthNiger):

Da, poate sa avanseze, caporal sau sergent, dar niciodata ofiter.

| DarthNiger a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e alta treaba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te duci la Centrul Militar zonal și depui cerere.

| Sofer a răspuns:

Poti intra si fara bac.