| Ionut2143 a întrebat:

Am 24 ani, am terminat facultatea de inginerie calculatoare si am o problema. Vreau sa ma angajez dar nu ma ia nimeni deoarece nu stiu engleza. Orice as face nu se prinde de mine. Daca citesc e ok, ma mai descurc dar cand sa vorbesc sau sa ascult nu stiu.

Sunt foarte frustrat, am facut o facultate degeaba. O facultate in urma careia nu vrea nimeni sa ma angajeze (maxim operator intr-o hala de productie)

Ce as putea sa fac? M-am gandit sa iau un pumn de pastile si sa cam termin cu toate. Imi vine sa imi bag piciotul in toate.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, au dreptate!
Nu poti aganja pe cineva in IT care habar engleza, cand toate programele sunt facute in engleza, cand tot ce trebuie instalat este in engleza, cand toate erorile apar in engleza samd.
Din pacate ai doar 2 alternative:
- te apuci serios de invatat engleza
- ori iti cauti altceva de munca, in alt domeniu.
Uite, in agricultura de exemplu, nu se cere engleza si nici prea multa romana, dar se gaseste de munca din primavara devreme, pana toamna tarziu.
Sunt totusi curioasa, cum ai reusit sa termini o facultate de IT fara sa stii engleza?
Pe spaga, asa-i? ca alta explicatie, chiar nu gasesc, caz in care, ajung sa ma indoiesc si cat IT stii tu...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu-i mare scofală să termini cu toate pentru așa daravelă. S-au sinucis unii cu motivații mult mai slabe. Pe urmă o să vrei în rai. Atunci o să afli că se cere engleza la intrare. Dar poți încerca la ruși.

| doctorandus a răspuns:

Lucrezi ca freelancer mosule. Daca stii sa scrii si sa citesti nu te-ntreaba nimeni daca poti si vorbi/asculta.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau lucrezi la stat.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru doctorandus):

La stat ai și avantajul că nu interesează pe nimeni dacă știi să faci ceva laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarea e cum naiba ai terminat facultatea aia fara engleza... dar nah, mai stiu cazuri de absolventi de IT absolut lemn. Ce sa faci? INVATA NAIBII ENGLEZA!

| anonimg a răspuns:

Ioneasca și sadrian -sunt doi din cei 3 useri care m-au blocat pentru că nu le place mustrarea. Dar în schimb ei mustra pe alții fără ca măcar să ofere și speranță celui mustrat. Aceasta este spiritul celui rău care găsește plăcere în suferința oamenilor, învârtind și mai mult cuțitul în rană. Nu lua aminte la toate spiritele, pentru că nu toate sunt de la Dumnezeu.
Engleza o vei învăța vorbind dacă vei face meditații sau vei merge la muncă în Anglia. Nu-ți va părea rău pentru niciuna dintre soluții.
Vezi dacă există aplicații pe telefon care te provoacă la vorbit. Ca în armată, îți stabilești un program zilnic ca să înveți 1 sau 2 ore, în 6 zile pe săptămână. O zi de pauză este necesară.
Engleza este necesară pentru că mai toate firmele din Romania sunt venite din afara, și ca inginer vei colabora cu producătorii străini. Ei vor veni în țară sau vor oferi asistență prin video conferință; dar totul se va face în engleză. Dacă va vorbi și un indian în engleză, va trebui să îl înțelegi, chiar dacă este ca scârțâitul cretei pe tablă.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonimg):

Ioneasca m-a blocat și pe mine recent, mi-am permis s-o corectez laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Eu sadrian46 sunt acuzat că blochez. Da, pe cei ce mă înjură în mod repetat, nu o dată, pe habotnicii cu care nu poți discuta și pe persoanele cu dizabilități sexuale lebeghete. Iar când sunt ironic o fac cu toată responsabilitatea și îmi asum atitudinea și consecințele.

| Frank51 a răspuns:

Nu înțeleg cum nu ați făcut engleză din moment ce ai facut calculatoare. Eu fac spre exemplu Calculatoare in limba engleza și am și franceză. Este imposibil ca in 4 ani să nu știi să vorbești la nivel de conversație.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Frank51):

Wait, daca faci calculatoare in engleza, mai faci si franceza pe langa? Sau ai curs optional?

| Frank51 a răspuns (pentru cosmin1324):

Nu e opțional, cică trebuie să știi măcar 2 limbi de circulație daca ești inginer, cel puțin asta e politica la noi. Poate e doar la inginerie, nu și la mate info.

| 1231242 a răspuns (pentru Frank51):

Și ce limbi mă?!

| Frank51 a răspuns (pentru 1231242):

La noi ai de ales intre germana franceza spaniola chineza italiana si inca cateva. Dar poti alege doar una, si daca profilul nu este in engleza se pune automat limba engleza, deci nu alegi nimic.

La noi a fost aiurea ca toti au ales urat, a fost un scor de 20 germana 24 franceza... eu personal preferam germana.

| cosmin1324 a răspuns (pentru Frank51):

Pai eu fac aici engleza ca limba principala si germana la optional

| Bizon95 a răspuns:

IT-ul a facut engleza limba universala in lumea asta, asa ca din pacate sa termini o facultate de IT fara sa stii engleza e un chici absolut

asa ca te sfatuiesc sa remediezi mergand la cursuri intensive de engleza si/sau sa te apuci de o aplicatie de gen DuoLingo
dupa care sa te uiti la desene animate in engleza fara subtitrare (eu asa am invatat sa inteleg, actiunea e SIMPLA, clara, iar dictia e simpla, clara, ca sa inteleaga copiii)

daca tragi destul de tare in fiecare zi in 3 luni poti sa stii engleza destul de bine sa te descurci chiar intr-o tara vorbitoare de engleza

| FaraNume1245 a răspuns:

Sunt curios cum ai reușit (pentru că e o realizare în sine) să nu înveți măcar o boabă, când toate programele, erorile și chiar multe cuvinte sunt în engleză.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal, prietene, cam toata lumea vorbeste engleza. A devenit banal sa cunosti DOAR engleza, mai nou e nevoie SI de o germana, o franceza etc.
Eu zic sa-ti iei un profesor, dar unul bun, nu unul ce preda la gimnaziu, unul care sa te invete comunicare orala. De "speaking" si "listening" ai tu nevoie, nu de citit. Foloseste si o aplicatie, tot asa, una ce inregistreaza sunet si te invata pronuntie, si care are mesaje auditive pe care sa le intelegi. Cea mai cunoscuta e Duolingo, cred, dar sunt mai multe.

Nu-i asa, prietene, da-o dracu' de treaba, n-ai venit pana aici ca sa-ti bagi picioarele. Multe lucruri sunt dificile in viata, nu putem ca de fiecare cand dam de un inconvenient, gata, bagam pumnul de pastile.
Gandeste-te la alte situatii, la oameni mult mai nefericiti, care traiesc fara membre de exemplu, si totusi reusesc in viata. Daca aia nu au scuze, clar nu aici nici tu. Problema ta e minora, se rezolva cu munca. Problema lor nu se mai rezolva, pot doar sa o accepte. Tu chiar poti face ceva, e doar in puterea ta.

| christine99 a răspuns:

Si cand te gandesti ca persoanele care lucreaza in strainatate si care nu au studii superioare pot vorbi limba engleza, diferenta dintre tine si acei oameni este ca tu ai avut mai mult noroc si te-a tinut cineva in scoala. Pentru un inginer in domeniul calculatoarelor, absolvent dupa anii 2000 sa nu stii limba engleza spune multe.

| cosmin1324 a răspuns:

Eu nu inteleg unde ai terminat facultatea, eu la Automatica si Calculaoare la Cluj am avut o materie de limba straina in 2 semestre unde am facut engleza.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a răspuns:

O sa reusesti, nu e nevoie sa iei un pumn de pastile, ai ajuns pana aici mergi mai departe important este sa ne straduim sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a reusi nimic nu e usor in viata incercam pana reusim, sau daca vedem ca nu ne iese ce ne dorim, alegem un alt drum poate asta e mai bun si asa ajungem sa fim si fericiti la un moment dat straduindune, sper ca te-am putut ajuta,

| Laura48 a răspuns:

Ma mir ca ai terminat facultatea si nu cunosti o limba de circulatie internationala, mai ales engleza care e indispensabila in a lucra cu calculatoarele. Nu ati avut module optionale de limba straina? Nu te-a interesat, cand ai dat la facultate, sa lucrezi intr-un domeniu, si cum ai ales tu, pentru o firma internationala?
Sau, ai facut scoala asta pentru o diploma doar si atat?
Ce ai putea sa faci? Simplu! Ori te gandesti bine cat de utila iti este facultatea si maximizezi ce ai de castigat din asta - adica, gasesti pe piata muncii locuri bine platite? care sunt conditiile? ce ai nevoie? ai nevoie sa inveti engleza? ok! te apuci si inveti. Dar, mare atentie, invatatul nu inseamna azi citesc 2 randuri si dup-aia imi bag picioarele. Nu, inseamna sa depui efort, sa ai consistenta, sa inveti in fiecare zi cate ceva. Si nu e greu. Chiar deloc. Orice limba ai invata, e important sa ai baza foarte clara pe partea de gramatica + sa iti imbunatatesti vocabularul.
Nu esti multumit de facultatea aleasa? vrei sa lucrezi in alt domeniu? sau vrei doar sa castigi bani? poti sa fi si sofer de tir, implica responsabilitate mare si ai nevoie de permis de conducere, dar. se fac bani. Daca e pana acolo, si la munci necalificate prin depozite, fabrici prin europa ai sanse mai mari sa castigi de 3-5 ori mai multi bani decat minimul pe economie la noi.
Asadar, aduna-te, ai 24 de ani, nu mai ai 14. Nu e momentul sa stai aiurea, sa bagi pastile, sa rahat. La varsta ta, oportunitatile sunt multe, optiunile la fel, cere ajutorul, intreaba prieteni, persoane calificate etc. Daca e pana acolo, esti inca tanar, ai posibilitatea sa te indrepti spre o alta cariera/domeniu care iti place cu adevarat.

| MihaiMih2000 a răspuns:

Nu esti singurul, eu sunt la facultatea de matematica si informatica si nu prea le am cu engleza, dar mi-am descarcat duolingo si am sa am rezultate putin cate putin. Gandeste-te ca multi merg in Anglia fara studii si in doi ani ii vezi ca stiu engleza mai bine ca tine.; 0 deci schimba-ti stilul de viata, incepe sa asculti muzica in engleza spre exemplu sau uita-te la seriale, filme etc. eu asa am invatat