| Costel9695 a întrebat:

Salut, am 25 de ani, am terminat o facultate și acum lucrez la o firmă care este aproape de casă. Am decis să nu rămân în Iași deoarece nu îmi place să fiu departe de casă. Vreau ca seara să mă întorc acasă liniștit și să-mi văd familia. Unde lucrez aici câștig minimul pe economie și mulți îmi reproșează acest lucru și-mi dau senzația că mă consideră un prost.Doresc să știu ce spun aceste lucruri despre mine? Am o problemă eu că eu sunt mulțumit cu atât? In Iași aș fi câștigat 2500-3000 RON dar intră costuri cum ar fi chiria, mâncarea, utilitățile și aici câștig 1300RON de unde transportul îmi este decontat, deci câștig 1300 RON + bonuri de masă. Lucrez în domeniu la care am studiat la facultate și alt post în orașul din care sunt nu există. Doresc să aud părerile voastre.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plafonarea din comoditate nu aduce nimic bun... cu atitudinea asta cam acolo ai sa ramai

| sierra1 a răspuns:

Adevărul doare?

autosuficiență și comoditate

| Wr3nch a răspuns:

Pentru multi cred ca in orasele mari e ''viata adevarata'' fara sa stie ca iti arzi minim jumate de salariu pe cheltuieli. Nu ii baga in seama, e viata ta si faci ce e mai bine pentru tine.

| cristimihailov a răspuns:

De regula, pentru ca ai facut facultate, e normal sa fii platit mult mai bine.

Poti insa sa gandesti si altfel. Salariul de acum se va calcula la pensie. Daca si pe aia o doresti mica...

| MadRaven a răspuns:

Am și eu cunoștințe care au renunțat la carieră ca să se mute la țară și să trăiască "pe bani puțini" dar împliniți. Depinde de fiecare ce înțelege prin,, succes" și ce așteptări are de la viață. Doar pentru că unii consideră că succesul înseamnă salariu de 6 cifre sau mai știu eu ce, nu înseamnă că asta trebuie să definească și succesul tău. Pentru unii o viață împlinită înseamnă familie, pentru unii bani, pentru alții poate liniște și pace în natură. Eu merg pe principiul că fiecare trebuie să-și vadă de valorile și țelurile proprii, fără să se lase definit de ale altora. Important e ca la finalul zilei să fii tu mulțumit de tine, puțin contează cât de mulțumiți sunt restul.