| DccRep a întrebat:

Salut.

Am absolvit in 2018 liceul de economie si drept in Italia cu media de 93 din 100. Momentan sunt in anul 3 de facultate in UK, odata cu terminarea studiilor mi-as dori sa ma intorc in Romania si sa incep o cariera in cadrul armatei, FOS (fortele pentru operatiuni speciale). Intrebarea mea este urmatoarea: poate diploma mea din Italia sa fie considerata ca si titlu de studiu asemanator bacalaureatului si prin urmare sa faca medie cu celelalte probe?
Daca nu este luata in considerare care credeti ca sunt pasii de urmat pentru a ajunge in functia FOS? Dupa parerea mea SGP e cea mai buna optiune, dupa terminarea periodei de pregatire (4 luni) pot sa aplic ulterior pentru un loc in FOS, e realizabil?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pasul 1: ai cetățenia română?

| DccRep explică (pentru sierra1):

Da.

| DccRep explică (pentru sierra1):

Daca ai mai multe informatii in legatura cu subiectul, te-as ruga sa imi dai un mesaj pe Instagram: puiu_robert00

| sierra1 a răspuns (pentru DccRep):

Pas 2 - depune actele pentru echivalarea bac-ului, la inspectoratul școlar din județul unde (o să) stai

| Grigore31 a răspuns:

O sa ai o cadere nervoasa dupa primul km de Romania, dupa doua saptamani o sa iei primul avion spre oriunde.

| DccRep explică (pentru Grigore31):

Nu ma intorc de dragul tarii. Sunt sportiv de performanta de mai bine de 7 ani, doar in Romania am posibilitatea de a urma o cariera in fortele speciale. Asta imi doresc, deci restul nu mai conteaza.