| 09Marius07 a întrebat:

Am absolvit liceul, am bacalaureatul si vreau sa intru in jandarmerie dar am o singura problema. Una dintre cerinte este "să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00".Din pacate media mea la purtare nu este tocmai una stralucite deci din start nu pot intra la jandarmerie din cauza asta. Din cate am inteles sunt cateva cai de a intra la jandarmerie iar una dintre acestea este sa motivez media la purtare sau/si sa am o caracterizare facuta de diriginte sau ceva in genul. Nu cunosc toate detalile si nu am inteles foarte bine si nici nu sunt sigur daca intr-adevar este asa.

Stiti cumva daca chiar pot intra la jandarmerie cu media la purtare sub cea ceruta cu o caracterizare sau printr-o scrisoare facuta de catre diriginte motivand media la purtare explicand de ce am aceasta medie la purtare.

Sau

Stiti vreo metoda de a intra la jandarmerie chiar daca media mea la purtare este mai mica decat se cere?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-ti face sperante! Criteriile de recutare si selectie in vederea admiterii in scoli militare (de nivel postliceal si universitar) sunt aceleasi pentru toti candidatii---- nu se fac discriminari!

Bula
| Bula a răspuns:

Si la noi, la firma cerem referinte de la locurile de munca anterioare, cazierul si nota de la purtare (!) a candidatilor!
NIMENI nu este binevenit intr-un loc unde este nevoie de DISCIPLINA, SERIOZITATE si AUTOCONTROL, daca nu are toate referintele bune!