| claudiaralu a întrebat:

Am dat admiterea la medicina in vara 2017...am luat nota destul de bunicica (8.05), dar nu am intrat. In prezent studiez Biologia si in paralel fac si Postliceala de asistenti medicali. As vrea sa incerc iar si iar, pana intru, sa dau la medicina, dar parintii mei simt ca ma descurajeaza. Eu simt si stiu ca asta vreau, dar ma simt influentata intr-un fel sau altul de ei. Imi spun ca asta e cea mai buna alegere pe care am putut sa o fac dar stiu ca pot mai mult.M-ati putea ajuta cu niste sfaturi? Cum imi pot da seama daca medicina e sau nu pentru mine?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti schimbi mentalitatea. Daca tu crezi ca 8 e o nota bunicica, nu si ce cauta la medicină. Notele bunicele incep pe la 9.30, macar.
Apoi vezi cum te descurci la postliceala. Daca retii usor si cu placere, esti de nota 10 cu felicitări fara efort, atunci medicina e de tine.
Nu tind cont de cei care iti spun ca trebuie sa mananci in morga. Lucrez de 14 ani la morga si nu am mancat niciodata in sala de autopsii. Nu de greata, ci din cauza ca nu e nici igienic, nici respectuos pentru decedat, nici util stiintei

| flixbuster a răspuns:

Fa o vizita la morga (nu stiu daca este posibil). Incearca sa mananci un sandwich in timp ce este un cadavru pe masa.

Daca nu ai lesinat de cum ai vazut cadavrul si poti sa mananci sandwich-ul pana la sfarsit, sigur esti buna de medicina.

Alternativa: faci o vizita la facultatea de medicina cand au disectie pe cadavru si verifici cele doua de mai sus.

Poate este putin exagerat ce ti-am scris - in fond ca medic de familie sau ORL-ist nu vei avea de-a face cu asa ceva niciodata - insa in facultate (medicina umana) aproape sigur vei trece printr-o astfel de experienta.