| Anonim420420 a întrebat:

Salut, am înțeles ca daca urmez academia de politie in cadrul secției de pompieri voi iesi pompier cu grad de ofiter, iar daca merg la scoala din Boldesti voi iesi subofiter. Care este diferenta dintre acestea doua? Cu ce se ocupa fiecare? Se poate avansaa ofiter de la subofiter?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Care este diferenta dintre acestea doua?"

șef și subordonat dacă știi cum vine asta

| Ionut231312 a răspuns:

Diferenta dintre cele 2? Pai la subofiter te duci si rezolvi toti ce zice ofiterul, iar ca ofiter dai comenzi la subofiter. Doar in cazul in care in unitatea unde doresti sa fii repartizat nu exista prea mult personal te vei deplasa si tu. O alta diferenta o reprezinta salariul. care la inceput nu difera foarte mult fata de al unui subofiter. Dupa cativa ani, in care ai avansat in grad mai mult vei vedea ca salariul tau este mai mare decat al unui subofiter.
Iar in final, ca idee, cand iesi de pe bancile academiei iesi sublocotenent iar de la subofiteri iesi sergent(posibil sa ma insel, poti verifica si tu pe internet asta)