| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut.
Am luat bac-ul(profil Real), deși nu ma așteptam, chiar cu nota mare, în situația mea (7, 53) si acum sunt pus în situația în care sa aleg între o facultate și o școală postliceala Sanitara, cea din urma fiind opținea mea de la bun inceput, având în vedere ca nu eram sigur ca voi lua Bac-ul.
La școală postliceala e bine ca poți ieși mai repede direct la munca în acel domeniu decât de pe băncile facultăților și în acești 3 ani de școală, am posibilitatea sa muncesc în paralel, nefiind obligatorie prezenta la cursuri. Voi ce îmi propuneți, ce sfat îmi dați? Am văzut multe, multe persoane nu cu o facultate, ci cu 2-3 și tot acasă stau sau lucrează în domenii fără nicio legătură cu facultatea făcută. În schimb la postliceala sanitara, am văzut ca mai toți își găsesc un loc, chiar bun și bine plătit dacă te ții de treaba cât de cât.

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

La postloceala ai salariul mult mai mic, iar daca nu-ti place ceea ce ai urmat, nici tu nu vei lucra in domeniu. Daca zici ca este un avantaj ca termini in 3 ani( acelasi lucru si cu unele facultati) de ce nu profiti de ocazie si te duci la postlicealele MAI? Dureaza doar un an. Din ianuarie pana in octombrie-noiembrie, faci si practica in ultimele luni, si esti platit, iar dupa ce termini esti angajat de ei. La politie se iau cam 5.000 lei la inceput. Si totul dupa un an.
Chiar daca ai o facultate si nu lucrezi in domeniu, poti lucra tot pe baza studiilor in domenii similare. Spre exemplu: inginerii
Am multe colege la Fortuna, Ploiesti, rar merg la cursuri, n-au prea mult de invatat, fac si practica. Dar compara orele lor de studii cu cele ale unui balneofiziokinetoterapeut, care, pe langa medicul generalist face o nimic toata. Nu crezi ca aceasta cantitate mica de informatii si numarul mic de ore de curs de fapt ascunde ceva? Sa nu regreti pe viitor ca nu te-ai chinuit putin mai mult acum, multi o fac!
Poti urma o facultate la fel de usoara ca o postliceal, insa daca stai acasa ca nu-ti gasesti de munca, este fix vina respectivului.
Ce-i greu acum, aduce beneficii mai tarziu!
Succes mult iti doresc!

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Și întrebarea care e că am citit de 2 ori si tot nu mi-am dat seama. Fa posticeala că dacă te duceai acolo și fara bac tot aveai nevoie ca sa îți iei diploma la sfârșit.

| Fărănume2504 a răspuns:

Sunt la o posliceală sanitara (asistent medical generalist) iar acum termin anul 2 și te sfătuiesc să urmezi o astfel de posliceală. Îți găsești un job în acest domeniu destul de ușor (acum depinde și de tine și de locurile scoase) ba chiar poți pleca în stăinătate dacă iti este recunoscuta diploma de absolvire. Mult succes pe viitor!

| Rusu_Ana_2000 a răspuns (pentru Fărănume2504):

Bună! M-am înscris și eu la o postliceala, poți te rog sa vorbim puțin și sa mi dai câteva detalii despre școala aceasta? Dacă vrei, desigur.