| Andrei200202 a întrebat:

Salut, am niste întrebări despre cariera în poliție:
Dacă am avut o măsură educativă neprivativă de libertate ma mai pot înscrie?
Dacă da, incep intrebarile:
-Cum e pe durata celor 3 ani? Trebuie să stai internat în camine de-ale lor?
-Ce materii se fac pe durata acelor ani? Ce faci mai exact in acea perioadă?
-După cei 3 ani, cand urmezi să fii repartizat poti alege, spre exemplu dacă eu sunt din Brașov să fiu repartizat in Timisoara?
-După ce o să fii repartizat sau alegi unde sa fii daca se poate, îți plătesc ei din ce am inteles, chirie și mâncarea?
-Cu ce o sa te ocupi mai exact după terminarea celor 3 ani?
-Ce salariu încasezi?
-Ce program de muncă ai, spre exemplu ai weekendul liber cum este normal si cate ore pe zi trebuie să muncești?
-Daca vrei sa avansezi spre forțele speciale ce trebuie sa faci?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Destul, adica +3000. Trebuie sa fii f bun la sport, sa te pregatesti cu macar 6 luni inainte, proba sportiva e si pe Youtube, analizele foarte bune, nota la purtare minimum 9, nu mai stiu cum se claculeaza, media anuala parca, in fiecare an sa nu ai sub 9. Trebuie verificat. Conteaza si inaltimea. Se da test psihologic, trebuie sa ascunzi anumite probleme personale, sa pari cat se poate de rational, sa creezi impresia ca ai trait si te-ai dezvoltat intr-un mediu echilibrat. Daca nu intri bin motive bine stiute de tine CRED (cred) ca mai ai o sansa. Intri la psihologie (la stat) si cu diploma de psiholog te poti angaja prin concurs. Poti eventual sa mai faci un master tematic (la Bucuresti, cluj) dar sa fie totul la stat, nu facultate particulara. La unele facultati nu se mai da examen (conditii covid) si se intra cu media de la bac si de la lb Romana. Deci trage tare si ia note mari. Mai ai sansa asta.

| Andrei200202 explică (pentru Sonia822):

Singura problemă e că la 15 ani, in clasa a 9 a, am făcut o prostie, pentru care sunt tras la raspundere acum la 18 ani, in clasa a 12 a fix cand vreau sa ma orientez spre o carieră. Am ajuns si in tribunal, urmând sa primesc acum, o măsură educativă, usoara. Asta e singurul lucru care m ar împiedica, prostia asta, si mi s ar parea ipocrizie sa nu fiu acceptat pentru asta, un lucru facut fara discernământ la 14-15 ani.

| Sonia822 a răspuns (pentru Andrei200202):

Explica despre ce e vorba, sa intelegem daca poti sau nu candida.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai antecedente penale nu poti candida, cu exceptia cazului ca a intervenit reabilitarea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iti va fi respinsa cererea de candidatura.

| Sonia822 a răspuns:

Scoala e de 2 ani, daca ai antecedente, probabil ca NU. Te verifica pe tine si verifica si rudele pana la gr IV. Chiar daca intri, se fac alte verificari, au fost cazuri de exmatriculare la 2 luni de la admitere.
-da, stai la camine, din cand in cand ai permisie
- ca la orice scoala, ai vacanta, in rest inveti, materiile sunt confidentiale
-daca termini cu medie foarte mare, poti alege, dar majoritatea se intorc in localitatea de domiciliu, sau sunt repartizati la tara, depinde de medie. Daca iti schimbi luletinul pe TM, ai sanse
- in functie de specializare (depinde ce alegi, academia si devii ofiter sau scoala de politie si devii agent)
- destul, pentru ca ai si bani de uniforma
-nu lucrezi la market, sa ai liber in weekend. in politie lucrezi si noaptea, ai si 12/24, poti pleca in misiune mai multe zile, poti lucra on hold- adica daca e necesar te cheama din concediu, de acasa sau de unde esti
- se dau examene, permanent sunt deschise posturi, dar e greu de intrat avand antecedente, daca e trecut ceva in cazier, nici sa nu visezi

| Mosotti a răspuns (pentru Sonia822):

Scoala e 10-12 luni acum, s-a schimbat de cand aveau ala nevoie de politai.

| Sonia822 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, dar de anul asta urma sa se revina la 2 ani, pe de alta parte citeam ca s-a anulat de tot examenul. Traiasca Emi Pian.

| Mosotti a răspuns (pentru Sonia822):

Nu inteleg de ce sa revina la 2 ani, un agent poate sa-si faca bine treaba si cu un an, prea mult invatat inutil. Ca dovada ca a mers bine si cu 10-12 luni astea cativa ani.
Parca se dadea istorie la examen, ce treaba are istoria cu munca de politist?! Nici una. Cred ca nici o materie de liceu n-are treaba cu munca de agent.

| Sonia822 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, la fel si un doctor, care foloseste doar 5% din ce invata in scoala. Propun ca si Universitatea de Medicina si Farmacie sa-si reduca cursurile tot la 10-12 luni. HAHA. Si sa se intre cu concurs de dosare, sa nu mai dea examen la fizica si chimie, ca doar nu au treaba cu munca de doctor, cate fizica folosesc ei in medicina? HAHA Asa poti sa devii si tu doctor laughing Ai sanse

| Mosotti a răspuns (pentru Sonia822):

Am vrut sa ma fac doctor dar nu m-am facut.
La medicina trebuia 1 -1, 5 ani generala si 4-5 ani rezidentiat adica acolo sa ai experienta, teorie de invatat multa si la locul de munca adica sa inveti pe ramura ta, nu 6 ani aiurea.

Hai sa-ti dau un ex:
DIabetologul da? Stii ce face el?
Ia glicemii, da cu insulina, te pune sa faci foamea dandu-ti diete chiar trase sablon pe foaie, te pune sa slabesti si sa faci miscare, te mai scoate din coma diabetica si hipoglicemica, asta e adevarat.
Trage si cu pastile ca-s cam 30 diferite, si cam atat.

Ala nu are nici o legatura cu altele.
Daca ai probleme cu ochii te trimite la medicul de ochi sa vi cu raportul, daca ai la picioare, te duci la ala.
Si atunci pentru ce 6 ani aiurea? Ca dupa aia face 4 rezidentiat e f bine, aia e ok, sa faca ce-l ajuta, nu aiureli.
Daca ia nota mare la rezidentiat, teorie + munca efectiva acolo, inseamna ca e f bun pentru a fi diabetolog.

Evident ca exista specializari unde ai nev de cei 6 ani! Asta e corect, de ex chirurg, ala este ultra, jos palaria.
Deci sa depinda de specializare durata facultatii (nu si a rezidentiatului insa), sa fie ceva mai flexibil.
Ce imi trebuie mie ca diabetolog sa tai cadavre?! Cand eu niciodata nu am nevoie de asta?
Fizica te ajuta aia moleculara poate, mecanica ce treaba are?! Termodinamica ce treaba are? Electricitatea ce treaba are? De ce sa se dea la admitere?
Ca in anul 1 faci biofizica, si sem 1 faci biochimie.

Si sa se intre pe dosar, ce are? Oricum daca nu invata in fac zboara, asa e in Germania, nu dai admitere la liceu, nu dai la facultate, dai doar bac.
Ca daca nu inveti, nici macar la liceu nu ajungi, iar daca ai intrat la liceu si nu inveti, NU mai dai bacu`.
Daca ai dat bacu si ai luat, e clar ca esti destept, te poti duce la fac si vedem acolo daca poti.