| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am o dilema. Nu stiu ca sa aleg ca sa fie mai bine. Am 19 ani si tocmai am terminat liceul la profil mate-info. Am intrat la Politehnica la Bucuresti la Electronica Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei. M-am inscris in acelasi timp si la Academia de Politie la Facultatea de Pompieri si am luat testul psihologic. La pompieri admiterea este tot din mate si fizica exact cum a fost la poli. Ce as putea alege ca sa fie mai bine pentru mine? Mentionez ca nu prea stiu informatica. Daca termin ETTI locurile de munca necesita sa stiu programare? Exista locuri de munca fara programare in acest domeniu? Nu vreau sa am de a face cu informatica. Ce ar fi mai bine sa aleg? Sunt complet debusolat de opinii contradictorii. Vreau sfaturi!

Răspuns Apreciat de Editori
| T0T a răspuns:

Păi nu ai cum să nu știi informatică la o facultate unde numai pe asta se pune accentul. Informatica nu înseamnă doar programare. De asemenea, în ziua de azi nu ai cum să cercetezi științe reale fără programare (deci și dacă ai studia fizică doar, matematică doar, chimie doar etc. - tot ar fi utilă programarea). La facultatea asta nu mai zic...

Uite planul de învățământ:
http://www.electronica.pub.ro/......021_v2.pdf

Practic faci ceva matematică prezentată rapid și sumar, că e necesară și aia în orice știință, fizică la fel etc. Faci programarea calculatoarelor (care poate însemna: un limbaj de programare superior, algoritmi elementari, programare orientată pe obiecte, structuri de date, programarea microcontrolerelor/ microprocesoarelor și, probabil, limbaj de asamblare), semnale și sisteme - care se bazează pe modele matematice și le poți implementa și printr-un mediu de programare (nici nu cred că ar fi tratate fără implementare pentru a simula niște procese), electronica digitală - pe care dacă o duci într-o anumită direcție poți face automate programabile - deci programare prin circuite. Faci, de asemenea, rețele și aici intră programarea pe internet, faci rețele neuronale și logica Fuzzy care se implementează folosind un mediu de programare. Ai multe alte materii și opționale care au legătură cu TIC-ul.
Deci mirarea mea e că tu crezi că poți trata o facultate axată integral pe tehnologie fără să utilizezi Informatica. Și la locul de muncă ai nevoie măcar de cunoștințe minime de programare. Depinde și ce alegi să te faci. Dar asta e facultate bazată pe Informatică.

| Nightjester12100 a răspuns:

Atunci cred ca ar fi mai bine sa merg la pompieri la academie.