| Alexananana2 a întrebat:

Am o intrebare la care as vrea un raspuns simplu. Cate clase trebuie sa am pentru a deveni membru in armata?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poate doresti sa spui SOLDAT, nu membru in armata.

Care sunt condiţiile minime pentru recrutare:
Pentru a deveni soldat în Armata Română, la prima vedere condiţiile sunt mult mai permisive decât în alte meserii, pentru care ţi se cer calificări, diplome etc.
Prima condiţie impusă este să ai cetăţenia română şi domiciliul stabil în România.
Trebuie să fii apt din punct de vedere medical, să ai între 18 ani (împliniţi la data începerii programului de instruire) şi 50 ani (împliniţi până la data primului contract de angajare) şi să fi absolvit cel puţin învăţământul general obligatoriu (sau să faci dovada absolvirii acestuia până la data începerii instruirii).

Explicatii amanuntite agsesti aici:
https://adevarul.ro/......index.html