| Fabian12334 a întrebat:

Salut. Am o intrebare legata de liceu/admitere la facultate.
In momentul de fata sunt la profilul Stiinte Sociale, pe clasa a X-a.
Dupa Bac as vrea sa intru la FFUB (Facultatea de Fizica a Universitatii din Bucuresti.).

Totusi, nu sunt sigur de ceva;
Faptul ca sunt la Stiinte Sociale ma poate afecta cu ceva la admitere? Stiu ca trebuie sa ma pregatesc in particular, avand in vedere ca fizica nu este un subiect de Bac pentru profilul meu / nu facem foarte multa fizica, dar sa zicem ca invat destul si iau o nota relativ mare la Bac, ma va dezavantaja cu ceva faptul ca sunt la Stiinte Sociale?

1 răspuns:
| isemilia a răspuns:

Din cate stiu nu poti da BAC-ul la fizica (fiindca esti la stiinte sociale). Cel mai bine ar fi sa te transferi la mate-info, sau macar la stiinte ale naturii. Cata vreme facultatea nu iti impune sa ai Bacalaureatul promovat la o anumita materie sau alte cerinte de acest gen nu ar trebui sa ai probleme. Doar ca trebuie sa inveti mult. Daca nu iti doresti sa te transferi poti ramane si la stiinte sociale, insa vei avea mult de recuperat la fizica. (si la matematica, desigur) Nu stiu cum se realizeaza procesul de admitere la facultatea aleasa, insa ar fi bine sa te asiguri ca nu este ceruta nota de la proba scrisa de fizica. (la BAC)