| InRezevor a întrebat:

Salut,
Am o problemă personală. Mai am ceva timp până fac 18 ani. Dar nu știu încontro să mă îndrept, ce meserie sa fac. Am note bune la școală, dar nu am motivația și posibilitatea financiara să fac studii superioare. Parca sunt trist mai mereu.
Nu știu ce o sa fac de la 18 ani fiindcă vreau sa plec din casa prezenta pentru că nu am o relație buna cu unul dintre părinți. Evident voi caută job-uri. Doar că nu știu cum o sa fie cu chiria, plata facturilor, atribuțiile la stat etc. Întrebarea e cum sa incep? Ar fi bine daca as incepe cu munca la o spălătorie auto, sa strâng bani și după să plătesc un curs de calificare in ceva? Daca as face asta, cand as face zilele de calificare daca in zilele acelea trebuie sa fiu la spălătorie? Sau cum ar trebuie sa procedez?

9 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Am eu o variantă pentru tine: Iei bacul cu macar media 7-7.50 apoi te angajezi 2 ani ca ospătar sau ajutor de ospătar. Strângi bani într-un cont și cheltui doar pe strictul necesar fără să intri mult în ei, iar apoi când ai ceva bani strânși te poți înscrie la o facultate de stat și să intri la buget ca sa nu plătești taxe și plătești doar cazarea la cămin care e destul de ieftină. Chestia cu spălătoria auto nu e o variantă bună părerea mea. Faci bani putini, iar condițiile de lucru sunt nașpa.

| Superior a răspuns:

Ce domeniu te pasioneaza?
Calculatoarele? Masinile? Desenul? Mancarea?

| InRezevor explică (pentru Superior):

Mașinile

| Superior a răspuns (pentru InRezevor):

Well, aici e putin greu.
De ce? Ca masinile care probabil iti plac sunt alea cu combustie interna, si alea-s cam pe la final.
Poti urmari o meserie in domeniu daca astea iti plac.
Poti sa-ti incepi o afacere, un sediu de reparatii auto sau un magazin de piese. Ca sa te ridici, gasesti ce se gaseste greu in Romania si se cauta si disponibilizezi acel ceva mai mult in propriile tale stocuri. Poti veni cu o inovatie, gen un mic restaurant langa garaj (asa a luat nastere KFC-ul apropo).
Poti sa te duci mai sus si sa devii inginer, dar mananci fizica (si probabil matematica) pe paine. Inveti sa fabrici componente mecanice (sau mai degraba electrice, caci in viitor cam va disparea Otto-ul, din pacate). Exista astfel de profile la facultate si ceva de aici iti si recomand de altfel sa urmaresti.
Poti deveni designer auto, ceea ce mie-mi suradea. Pe langa ca trebuie sa inveti sa desenzi o masina in 3D fara erori de proportionare, trebuie sa ai o anumita creativitate care sa si fie in concordanta cu brand-ul. Degeaba vii cu ceva inovatie in materie de design daca firma crede ca nu i se potriveste conceptul sau trend-ul e altul (gen, grile mari si evacuari false cat cuprinde).
Daca te ajuta, cu calculatorele nu o dai gres. Inveti un limbaj, te angajezi si ai cat de cat garantia unui salariu. Daca esti indraznet, poti dezvolta propriile proiecte.

| Vali215 a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca si tine, si intr-un final nu m-am inscris la facultate, pentru ca nu am stiut niciodata ce as vrea sa fac. Acum ma plimb din job in job pana gasesc ceva care sa-mi placa. Si pot sa-ti spun ca mi-am urat din suflet job-urile pe care le-am avut pana acum. Parerea mea e ca ar trebui sa-ti gasesti o facultate sau un curs care sa-ti placa, sa te duci la munca cu placere. Daca urasti locul in care trebuie sa te duci zi de zi o sa-ti faca viata foarte nasoala.

| sweetys a răspuns (pentru Vali215):

Am lucrat 2 ani în domeniu pe care l-am studiat 6 ani. Pot zice ca nu mai vreau la munca și ca totul a devenit monoton, nu am timp de nimic, de hobby-uri, de mine, de prieteni, de familie etc. Sunt efectiv prinsa într-un domeniu în care se lucrează în schimburi. Nu ii trebuie facultate ca să facă ceva cu viata lui. Doar ambiție

| Anonimu7041 a răspuns:

De ce spui ca nu ai bani ca sa faci studii superioare? Admiterea la facultate (licenta, master, doctorat) e pe gratis, daca inveti si ai medii mari.

| Catrice a răspuns (pentru Anonimu7041):

Taxa de înscriere, cămin, mâncare etc astea costa și nu ți le plătește facultatea.

| Popa482 a răspuns:

Dacă îți vezi de treaba ta și ai note bune în examene poți fi admis la facultate la buget (statul îți plătește studiile), în momentul ăla îți iei un job part-time care să nu îți mănânce chiar tot timpul liber. Ar fi păcat să îți irosești potențialul...