| AnonimXnX a întrebat:

Salut, am o problema urgenta, trebuie sa plec in Anglia la munca la niste prieteni dar nu-mi poate face contract aici, pot pleca fara contract in Anglia fara sa ma intoarca la vama?
Ps daca nu stiti nu va dati cu parerea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Anglia nu mai este membru UE, a iesit deja din ianuarie sau februarie. Acum trece printr-o perioada de trazitie, dar ai nevoied e viza de munca, ca sa fii acolo legal.
In orice caz, carantina este obligatorie la intrarea in UK: 14 zile, platite din buzunarul tau, la hotelul selectat de statul anglican.

| AnonimXnX explică (pentru Violleta2022):

Da, dar la vama ma lasa fara contract de munca sau ma intoarce in tara?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimXnX):

Avand in vedere severitatea cu care sunt impuse si respectate legile in perioadade pandemie, ai toate sansele sa fii trimis inapoi, direct din vama.
Nu ai contract legal de munca, nici macar viza de turist, iarpe vremea asta, nimeni nu se duce intr-o tara straina, sa intre 14 zile in carantina si sa plateasca hotel de 4-5 stele si mancare, asta insemannad cateva mii de lire.
Iti poti permite asa ceva?

| AnonimXnX explică (pentru Violleta2022):

Nu, mersi frumos

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca prietenii tai au firma si te cheama la munca, inseaman ca-ti pot face contact de munca legal si pot obtine pentru tine, viza legala de munca in UK.
Odata ce este chemarea lor, cu viza legala, pot platii carantina ta de 14 zile, in UK si o pot deduce din salariul tau, mai tarziu.

| AnonimXnX explică:

Nu poti calatori in unele tari exceptie cei care plec la munca cu contract sa le dovedesti, din cate am auzit