| AndreeWz a întrebat:

Salut, am pus si ieri intrebarea asta dar fara cateva detalii. Angajarile la glovo si food panda de pe olx, care par sa nu fie de la companie, mai degraba de la colaboratori... este totul ok cu ele? Odata ce pe siteurile oficiale nu se mai fac angajari. Or avea companiile partenere niste locuri in plus pentru asa ceva sau ceva nu este ok?

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Ai grijă cu acești colaboratori, eu am pățit-o mai demult. Colaborator poate însemna și firmă de angajări, iar în acest caz este posibil să ți se ceară să le plătești pentru că îți caută ei serviciu. Eu am pățit-o când am sunat la un număr de pe OLX și am fost rugat să sun la alt număr prin SMS, am sunat și m-au taxat cu vreo 70 de euro pentru convorbirea avută. O mare țeapă și nici nu mi-au găsit post. Dacă este o firmă de recrutări, cei de acolo vor încerca să te țină cât mai mult de vorbă la telefon doar ca să plătești mai mult așa că ai mare grijă cu anunțurile pe OLX și alte platforme de genul.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Eu sincer să fiu nu prea am încredere în anunțurile de angajare de pe OlX. Prefer site-urile ca EJobs, sau Bestjobs. Dacă nici aici nu găsești locuri de muncă în cadrul firmei în care dorești să aplici, ești bine să te uiți uneori și pe site-ul lor la secțiunea "cariere". De multe ori găsești acolo job-uri disponibile care nu sunt publicate pe platformele de mai sus. Mult noroc!

| InvatamProgramare a răspuns:

Asa cum a spus si @RainbowD iti recomand sa te uiti de joburi pe platformele dedicate joburilor. Pentru ca acolo nu pune anunturi oricine se plictiseste. happy
Ca platforme iti recomand: hipo, ejobs, best jobs