| Ady117 a întrebat:

Salut.
Am și eu niște întrebări...
Vreau să fac niște cursuri în IT, dar nu știu dacă trebuie să am bacul luat sau nu. Și vreau să-mi spună cineva care știe dacă este greu pentru un începător...
Nu prea mă pricep la programe etc, știu doar să tastez foarte rapid și în rest lucrurile de baza, am calculator și laptop de vreo 12 ani.
Sau credeți că ar fi hair stylist ( frizer ) mai ușor pentru primul meu job?
Vreau să încep cât de curând un curs și sunt cam indecis.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Pentru curs nu ai nevoie de diploma de bacalaureat. Insa, dupa ce faci cursul, nu te angajeaza nimeni fara diploma de bacalaureat.

Am observat ca aceia care nu prea au habar de programare, fac un curs de web-design si merg pe partea asta. Este o parte a tot ce inseamna IT, dar nu este programare.
Desigur, daca vrei sa incepi un curs, tine cont ca acesta va costa cel mai probabil.

Sfatul meu este sa iti propui sa iei bacalaureatul in primul rand. Poti invata in paralel pentru bac, dar sa faci si un curs de web-design. Si, de ce nu, sa lucrezi ca si frizer part-time.

| Ady117 explică (pentru AC4S4):

Cursul de web-design în ce constă? Adică ce trebuie să fac și cam cat se câștigă?
( Nu știu nimic nici despre ce face un programator, dar pare greu din câte au spus și ceilalți )
În legătură cu bacalaureatul, o să-l dau din nou în 2019, nu am avut chef deloc să învăț anul acesta, când am terminat a 12-a.
Am văzut recent o știre în care spunea că s-au schimbat subiectele de la bac în 2019 și habarnuam ce subiecte vor fi, dar sper să aflu.
Dacă anul acesta eram 99% sigur că îl pic, anul viitor, eram 99% sigur că îl iau până să văd știrea aceasta astăzi, acum am dubii, nu știu cât de mult se va schimba.
Și am o mică reținere și la cursul de hair stylist pentru că am o problemă. Deci câteodată îmi tremură un pic mâna, cred că din cauza emoțiilor, când fac ceva important sau când sunt în preajma altor persoane necunoscute și interacționez cu ei, asta probabil pentru că nu prea am încredere în mine, dar incerc să mă schimb.

| AC4S4 a răspuns (pentru Ady117):

Web design-ul se ocupa cu partea "estetica" a unui site.
In general se folosesc limbajele HTML, CSS, JavaScript.

Vezi ca si acest site are diverse functii: Apesi pe "raspunde", iti deschide o casuta care iti verifica raspunsul. Cam cu de astea te vei ocupa tu.

Salariul din cate am vazut ar fi 1500-2000/luna, pentru cei cu experienta sub un an sau fara experienta.

| Ady117 explică (pentru AC4S4):

Sincer să fiu, nu prea am înțeles ce trebuie să fac pe acele site uri...
Nu știu cât timp îmi va lua să învăț să folosesc limbajul HTML, CSS și JavaScript, nu știu mai nimic despre asta, dar cred că pot învățahappy
Și salariul este intre 1.500-2000 de lei sau euro?
Ai idee cam cât timp durează să fac un curs pentru web-design?

| AC4S4 a răspuns (pentru Ady117):

Lei, nu euro. Desigur, vă tot crește.
Aș spune că ar dura între 3 și 6 luni.

| Ady117 explică (pentru AC4S4):

Păi ca hair stylist din câte știu este salariul mai mare și cred că aș învața mai ușor... Chiar sunt indecis acum... Mi-ar plăcea și să lucrez pe PC, mă gândesc mâine mai bine.
Aaa, mai am o întrebare. Trebuie să știu limba engleză foarte bine? Pentru că eu nu o știu nici măcar bine... Știu foarte puțin, mai mult înțeleg decât știu să vorbesc în engleză.

| AC4S4 a răspuns (pentru Ady117):

Da, trebuie sa stii engleza, atat vorbit cat si inteles.
Si hair sylistii au salariu mare, probabil mai mare decat web-designerii la inceput. Dar nu stiu daca dupa vreo 10 ani acest salariu creste.

| Ady117 explică (pentru AC4S4):

Atunci, poate o să fac acest curs după ce învăț limba engleză aproape la perfecție.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde faci cursul. In principiu nu prea ai nevoie de bac la cursuri de calificare.

Cat despre comparatia intre frizer si programator... e cam mare distanta de la una la alta.

si noi nu putem sa spune pentru tine ce e usor si ce e greu...

| Ady117 explică (pentru suntserios):

Voiam doar o părere, ce credeți că ar fi mai ușor, în caz că ai experiență în unul dintre joburi sau cunoști destul de bine " cu ce se mănâncă " și așa aș putea primi un sfat, având în vedere că nu știu nimic din ce trebuie făcut în IT și n-am cum să-mi fac o părere dacă îmi place sau nu. Cred că încerc să caut pe google legat de acest subiect ( pe alte site uri ) că pe TPU nu cred că am șanse. Eu voiam să-mi spună cineva cam ce trebuie să fac in IT pe scurt.

| suntserios a răspuns (pentru Ady117):

IT este un domeniu extrem de vast. Trebuie sa faci multa matematica si multa programare. Sau poate fizica daca vrei sa faci gaming, sau poate multa retelistica daca nu vrei sa programezi.

E mult prea complicat sa iti explice cineva un domeniu atat de complex in 3 cuvinte si tu sa vezi daca iti place sau nu

| sierra1 a răspuns:

Programator sau hair stylist - sunt două lucruri aș zice total diferite. Dumirește-te ce-ți place, ce știi și ce poți și te concentrezi pe una. Baftă

| Ady117 explică (pentru sierra1):

Poate să-mi placă și să zbor cu parașuta și gamingul, 2 lucruri total diferite, nu?

| sierra1 a răspuns (pentru Ady117):

Foarte corect dar sigur unul va fi meseria ta

| Dismally a răspuns:

Depinde ce anume vrei in domeniul IT, spre exemplu pentru "operator pc" nu ai nevoie de diploma si este foarte usor doar ca va fi greu sa gasesti un loc de munca. La programare este posibil sa iti ceara o diploma ceva si este mai dificil, notiunile de baza le vei invata repede cred, depinde de tine, dar fara experienta nu faci nimic. La frizer nu stiu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dismally):

Dar un programator castiga de 8-10 ori mai mult decat un operator.

| Dismally a răspuns (pentru Cosmin86):

Clar, doar ca nu a specificat ce fel de curs IT vrea sa faca.