| danilageorge a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de jandarmi si politisti > in curand va trebui sa aleg dintre cele doua, si as vrea sa stiu ce examene se dau pentru ofiteri de politie si ofiteri de jandarm, unde, ce locuri sunt, si ce salar au fiecare ...insa as vrea sa-mi vorbeasca unu/una cu experienta cat de putina ca sa-mi explice cam tot ce ar trebui sa stiu. MULTUMESC < FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Pentru a deveni ofițer de poliție sau ofițer jandarm trebuie să mergm la Academia de Poliție din București.
Cursurile durează 3 ani, iar dacă vrei să alegi speciliatea Drept din cadrul Facultății de Poliție, trebuie să faci 4 ani ( ieși ofițer de poliție lincețiat în drept, adică e ca și cum ai avea făcută și facultatea de drept), în rest studiile durează 3 ani.
Admiterea, atât pentru a deveni ofițer jandarm, cât și pentru a deveni ofițer de poliție, constă într-o vizită medicală riguroasă, un examen psihologic, o probă sportivă ( rezistență, viteză 50 m plat și aruncarea mingii medicinale) și un examen scris ( română, istoria românilor și o limbă străină).
Examenul la limba română se bazează pe gramatică.
Ca și ofițer de poliție poți lucra la Rutieră, Crimă organizată, Frontieră, Investigații criminale, etc.
Ca și ofițer jandarm vei lucra mai mult la birou, de obicei subofițerii fac munca de teren ( acei jandarmi pe care îi vezi tu pe stradă sau la manifestări).
Salariile nu diferă foarte mult, deocamdată nu-ți pot spune exact pentru că sunt într-o continuă schimbare salariile de la noi din țară. Oricum, când vei fi încadrat vei avea un salariu de aproximativ 2000 lei net ( acest salariu include și norma de hrană). După puțin timp, salariul crește.
Nu uita că terminând Academia de Poliție ești obligat ca după să semnezi un contract cu MAI, nu poți să te angajezi ca altceva. Altfel, vei plăti contravaloarea studiilor, care sunt gratuite!
Jandarmii trebuie să dețină o formă fizică mai bună ca a polițiștilor, în teorie, deci sportul în Academie este foarte important pentru ei ( și pentru polițiști, dar se spune că de la jandarmi au mai multe pretenții superiorii).
Dacă mai ai și alte întrebări, contacteză-mă prin mesaj privat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate raspunsurile le gasesti pe site-ul oficial al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu.