| Difference a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei ce au dat la Academia de Politie sau au ceva inforamtii despre asta. Anul asta termin clasa XII-a si imi doresc sa intru la academie. Desi ma pregatesc din greu la istorie, romana si engleza am auzit acum cateva zile o afirmatie care m-a pus oarecum pe ganduri. Exista vreo pregatire speciala pentru examenul psihologic? Am fost putin sceptic cand am auzit chestia asta, cum ca te poti pregati si la psihologic ca pentru celelalte probe. Dupa parerea mea la examenul psihologic nu e nimic de pregatit, ori esti potrivit pentru asta din punct de vedere mental, ori nu. Si totusi, exista ceva pregatire speciala pentru examenul psihologic?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Pentru proba pshiologică nu te poţi pregăti aşa cum o faci la română, de exemplu.
Trebuie doar să fii concentrat şi odihnit atunci când vei susţine această probă.
Întrebările se vor repeta, doar că vor fi altfel formulate. Tu trebuie să fii concentrat încât să nu te contrazici singur.
Să te pregăteşti foarte, foarte bine şi pentru proba fizică!
Poţi să te inspiri de aici : http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/admitere/pregatire-probe-fizice/.
Baftă!

1 răspuns:
| justyoung9 a răspuns:

Nu e nevoie de pregatire psihologica, la asta te poti pregati si singur-trebuie sa ai incredere in tine.De asemenea, trebuie sa ai o rezistenta fizica buna si, cum ai zis si tu, multa exersare la istorie si romana