| AdyAdy1234678 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare. Vreau sa merg la un liceu cu profil bilingv franceza, dar după ce termin liceul aș vrea sa dau la școala de pompieri și am înțeles că pe bilingv franceza se învață istoria și geografia Franței, mă va împiedica cu ce va asta adică se mai poate da la academia de pompieri sau politie?

2 răspunsuri:
| PiouelPol a răspuns:

Orice profil ai face, nu te incurca nimic. Din cate stiu, la politie se da test la istorie. Ca elev care a terminat stiinte ale naturii bilingv franceza pot spune ca istoria aia nu prea e foarte multa si nu stiu cat te-ar ajuta pentru admitere.
La pompieri nu stiu cum e, dar in orice caz, e okay daca iti permiti sa faci pregatire la istorie pentru politie.

| Deplusadinus a răspuns:

La pompieri dai admiterea din matematica + fizica (academie) si matematica ( subofiteri) + proba sportiva in ambele cazuri
Nu are legatura ce inveti la liceu cu ce vei face mai departe (in cazul tau)