| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, am terminat anul asta liceul, am picat bacul la mate, dar nu e problema ca il iau acum. Problema e ca nu stiu la ce facultate sa dau. Stau si ma gandesc dar degeaba, nu stiu ce sa fac. Am fost la profil economic dar degeaba, nu m-a atras economia. Imi place sa umblu pe calculator (ma atrage si IT, dar nu stiu engleza, dar daca este nevoie ma apuc si invat) Imi place si electronica. Am fost la profil tehnologic si ma descurc binisor cu matematica asta, fizica am facut doar in clasa a9a si a10a dar degeaba.
Vreau cat mai multe sfaturi, puteti sa imi recomandati si alte facultati. Vreau ceva de viitor. PS. Media de la bac o sa fie cu putin peste 6

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă ai picat bacul de 2 ori la mate, eu cred ca e problema.

Pe IT o sa îți fie greu sa mergi, implica matematica. E cu totul și cu torul alta matematica și in plus ai nevoie și de engleza, iar informatica e și mai grea. Dacă vrei sa mergi pe drumul asta, apuca-te de acum sa înveți pentru admitere.

| OnuOnulică a răspuns:

Dacă vrei ceva de viitor păi mergi pe IT se câștigă și bine și meseria e una de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci nu ai foarte multe oportunități dacă nu vrei sa ajungi la un 10 happy
Mai multă încredere, asta îți recomand, și mai putina vorbăraie, că de. vorba mea și a românului, noua în loc sa facem, ne place sa purtam discuții happy

De asemenea, nu e imposibil sa țintești mai sus. Sau ți-ai propus un 6 la plesneala ca targhet ca să fii printre viitorii studenți care au fentat sistemul românesc? laughing

Dacă îți place intr-atât de mult domeniul IT, poți sa mergi pe rețelistică - sunt foarte mulți incompetenți la Telekom care nu au certificări. Avem nevoie de oameni buni aici! Așa ca fii cel mai bun de acolo și da-le clasa la fraiericii cu 20 mil pe lună, că îți garantez, job-ul asta e căutat ca pâinea cea caldă rolling on the floor

Și uite, fie vorba între noi. Investește 5 mil intr-un curs CISCO (CCNA) și ia-ți certificarea. Învață acolo și depune efort! Diploma CISCO e recunoscuta pe loc oriunde in lume, diploma de facultate nu. Deci daca vrei retelistica atunci apuca-te de CISCO.

Ca facultăți, nu te limita la standarde, pune-ți in calcul Electronică și Telecomunicații sau AC (dar aici la AC curge o vorba de prin vecini - intră cine vrea, termină cine poate) laughing

Mult succes și sa ma instiintezi și pe mine, dacă dorești, despre decizia luată.