| Killerobmmmm a întrebat:

Am trecut clasa a x a! Ma gandesc la o cariera in politie, vreau sa ma duc la academia Alexandru Ioan Cuza! Am 1 70, dar media in anul precedent a fost de 8! Am citit undeva ca trebuie sa fie de 9, acum ma gandesc daca trebuie sa fie peste 9 in toti anii scolari, sau, se calculeaza media la purtare din cele 4 clase adica media din cei patru ani de liceu (a+b+c+d) ÷ 4 si trebuie sa.ti dea 9! Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Media de minim 9 la purtare se refera la media anuala corespunzatoare fiecarui an scolar in parte, nicidecum nu se refera, asa cum speri, la o medie aritmetica calculata pentru toti cei 4 ani de liceu. Media de cel putin 9 la purtare este una dintre conditiile legale si specifice pentru recrutarea candidatilor care participa la concursul de admitere la Academia de Politie.

Asadar, daca media la purtare corespunzatoare clasei a 9-a a fost 8, i-ati gandul ca vei putea sa fii recrutat in vederea admiterii la Academia de Politie--- poate, doar daca se vor modifica criteriile generale de recrutare!

| Killerobmmmm explică (pentru alessia5158):

Mda... la scoala de agenti din campina? Ce medie trebuie sa ai la purtare?

| alessia5158 a răspuns (pentru Killerobmmmm):

Media este aceisi!--- nu conteaza ca este vorba despre studii postliceale sau despre studii universitare.

| Killerobmmmm explică (pentru alessia5158):

Tata e agent de politie, si a spus ca se calculeaza media aritmetica pe cei 4 ani din liceu, eu am avut 8 50 sau 9 nu stiu sigur! Asa a zis si un om la un alt topic! Mersi frumos pentru raspuns! Tu de unde stii asta ai fost acolo sau ai incercat sa intri?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai aici tot ce trebuie sa stii despre adminterea la o academie de politie:
http://www.academiadepolitie.ro/......202017.PDF

| CulturismsiFitness a răspuns:

Tinere iti recomand sa te duci la Penitenciar.
In politie e mai nasol si ai si usi care se inchid mereu.
in Ministerul de Justitie, unde apartine si penitenciarele ai mai multe usi deschise.
Si da, trebuie sa ai cel putin media 9 la purtare ca sa ai o medie a studiilor, fiindca sunt observatori care se uita si la media care o ai la liceu