| anonim2246 a întrebat:

Anul acesta sunt a8-a si am nevoie de putin ajutor. Imi place si as vrea sa fac o facultate de design vestimentar dar nu imi place matematica, fizica, chimia. Daca merg pe filologie as putea face o facultate de design vestimentar? Multumesc

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Concentrează-te pe clasa a 8 a, să iei examenul cu note mari apoi mai vb

| 4StarLight a răspuns:

Indiferent ce profil termini, vei putea urma orice facultate. La facultate conteaza un bac luat, nu profilul terminat. Totusi, daca zici ca nu iti place mate si fizica, atunci nu merita sa te chinui cu mate-info sau științe ale naturii. Te-ar ajuta mult un liceu vocational, acela te orientează pe partea aceasta de arte si la admiterea la facultatea va fi mai usor. La design cred ca vei avea de susținut si un examen, si materia de la examenul respectiv nu se face la un profil teoretic, precum filologie sau mate-info, ci mai degrabă la unul vocational. Dacă alegi un profil teoretic însă, precum filo, atunci ai mai multa deschidere dupa ce termini liceul in cazul in care te razgandesti si nu mai vrei facultatea de design, pentru ca ai studia mai multe materii la filo decat la un liceu de arte. Dar chiar si asa, chiar dacă facultatea la care vrei nu are treaba cu profilul la care esti, poti face pregătire ca sa te pregătești pentru examenul la facultate. Deci in concluzie, nu conteaza unde te-ai duce, dar la acea facultate poti da. Trebuie sa iei însă in considerare ca vei avea un examen care va presupune anumite noțiuni, si pe care la filologie nu le vei studia, deci vei avea nevoie de niste ore de pregătire.