| Mst_Beni_1998 a întrebat:

Aș avea și eu o întrebare despre Facultatea de Medicină Veterinară (cea de la București sau de la Cluj). Este grea? Este mult de învățat? Mă sperie gândul că eu sunt la uman și nu am mai făcut biologia... Profesorii sunt ok? Ce să aleg Cluj sau București? Aștept sfaturi, păreri...
Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Este mult de invatat, dar daca iubesti animalele, merita!

| Bondarel99 a răspuns:

Este grea ca orice facultate, nu e greu sa intri, daca iti place biologia si chimia e ok.Doar ca mai conteaza si daca iti place chestia asta.Adica nu te gandi ca o sa ai de-a face cu pisicute si catelusi, chiar deloc, practica o sa insemne vizite prin grajduri, pe la tara, ferme.Deci mai pe scurt o sa stai la coada vacii la propriu si in plus singura posibilitate sa lucrezi dupa ce termini e sa iti deschizi cabinet pentru ca nimeni nu angajeaza medici veterinari.

| Violleta2022 a răspuns:

Te asigur ca, daca esti copil bun si inveti, toate facultatile ti s epar usoare.
Daca esti puturos si nu ai chef de invatat, totul ti se va parea greu!
Acum depinde de tine ce fel de elev esti, bun sau prost, cu vointa sau lenes. Totul tine de tine!
In fiecare an ies de pe bancile facultatilor 5-10.000 de studenti, oameni capabili care au facut o facultate sau chiar doua.
Doar un om fara vointa, dorinta si lene imensa ar abandona ceva inainte sa se apuce de lucrul acela. Ma rog, alta varianat ar fi ca-i prea prost si nu-l ajuta capul, dar nu cred ca-i cazul aici.

Deci, daca ai un pic de creier, te rog nu mai intreba niciodata, daca o facultate este grea!
Cat priveste locatia Bucuresti sau Cluj, alege ce este mai aproape de casa, pentru ca in ambele centre universitate sunt profesori foarte buni si capabili.

| CuriousStuff a răspuns:

Da, este grea, ca orice facultate daca vrei sa o faci serios, si este si mult de invatat, pana la urma e medicina, chiar daca e veterinara. Cadrele didactice sunt de o gramada de tipuri, in nicio facultate nu sunt toti ok si prietenosi sau toti rai, o sa fie si si.
Daca te pui pe treaba o sa poti sa inveti si sa intri chiar daca ai fost la uman, insa o sa ai de invatat singur si recuperat niste lucruri pe care nu le-ai facut, bazele biologiei si chimiei.

| DDN a răspuns:

Buna. Eu sunt studenta la Medicina Veterinara din Bucuresti. Pot sa iti spun ca profesorii sunt ok, la cursuri poti sa fi sau nu prezent pentru ca nu se pun absente, doar rar la unele materii. Materia este stufoasa si trebuie sa inveti din timp pentru ca in sesiune nu faci fata. Eu sunt anul 1 sem2, iar pe primul semestru eram paralela cu modul de predare, invatatul. e greu la inceput pana te prinzi de cum prefera fiecare doctor sa inveti la materia lui. In rest e ok, ai si timp liber daca stii sa te organizezi. Singurul defect al acestei facultati este ca te anunta cu examenele sau extrasesiunile in ultimul timp. In semestrul 1 am fost anuntati ca avem colocviu cu o saptamana inainte, deci fara prea mult timp de repetat materia daca nu ai invatat dupa fiecare laborator.