| Deep123 a întrebat:

Salut, as dori sa ma angajez in armata. Am o scola profesionala de MARINA si seralu.Mai jos o sa va pun o serie de intrebarii:

1.Ce trebuie fac sa devin rezervist in cadrul armatei.
2. Daca sunt rezervinst in cadrul armatei iar eu vreau sa urc in grade adica sa fiu ACTIV nu CIVIL.(De preferat subofiter) ce trebuie sa fac?
3.Cum pot fii soldat gradat profesionist?
4.Ce inseamna soldat GRADAT?
5. Daca vreau sa raman rezervist dar vreau sa fiu activ adica sa primesc mai mult de 10% daca sunt rezervist civil.
Daca nu am inteles eu ceva chiar vă rog sa ma luminati.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu poti deveni rezervist in armata daca n-ai fost activ.
2. Daca esti activ poti sa inaintezi in grad dar trebuie sa te angajezi ca Soldat-Gradat profesionist (SGP) sau sa faci mai intai o scoala de maistri militari si subofiteri sau academia militara.
Ca sa te faci subofiter trebuie sa dai examen la scoala militara:
https://dmru.mapn.ro/pages/view/98
Randurile care sunt scrise cu albastru au sub ele un link cu mai multe explicatii.
3. La fel, citind acele instructiuni afli cum devii SGP.
4. Soldatul este primul grad si are epoletul curat, iar gradatii au trese sub forma de V: https://goo.gl/1C41Js
5. Rezervist vei fi dupa terminarea contractului sau dupa iesirea la pensie. Daca iesi dupa terminarea contractului nu primesti nimic. Daca iesi la pensie, primesti pensie. Nu stiu de unde ai scos-o cu 10%! Nu exista asa ceva!

| Deep123 explică (pentru Salontanul):

Aia cu 10% am citit-o de pe alte articole.
Ce trebuie sa fac ca sa fiu rezervist ACTIV ca dupa aia sa fiu soldat gradat profesionist?

| Salontanul a răspuns (pentru Deep123):

Inca o data: rezervistul nu poate fi activ. Te inrolezi ca SGP sau mergi la scoala militara de subofiteri (ti-am dat link-ul mai sus). Marcheaza-l cu mouse-ul si da copy. Apoi mergi in browser sus de tot si dai paste. Te duci pe a cea pagina a M.Ap.N.-ului si citesti ce trebuie sa faci. Sau mai bine ia legatura cu CMJ (Centrul Militar Judetean) de care apartii si te indruma ei. https://dmru.mapn.ro/app/webroot/fileslib/upload/files/Adrese.pdf