| skat a întrebat:

As dori sa știu ce trebuie sa urmezi ca să devii șofer pe ambulanță. Te ajuta cu ceva școala postliceala de asistenți medicali?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pur si simplu sa fii sofer. Oricum iti trebuie pile ca sa ajungi sofer de ambulanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa gasesti un loc liber si sa ai pile ca sa nu bage pe altcineva inainte. In unele cazuri se da si un test inainte.
E concurenta mare pentru ca un sofer pe ambulanta castiga vreo 5000 lei si de asta pilele sunt la inaintare.
Dar nu trebuie sa ai scoala in domeniu.

| Elena9328 a răspuns:

Nu ți trebuie.
Te duci la directorul spitalului si discuți situația.

| suntserios a răspuns (pentru Elena9328):

Realizezi ca nu directorii de spitale angajează șoferi de ambulanta. Poate nu știai dar ambulantele nu aparțin de spitale.

| Elena9328 a răspuns (pentru suntserios):

laughing Nu? Da unde se afla ambulanțele pe camp?! Doamne

| suntserios a răspuns (pentru Elena9328):

Hai sa iti explic si tie cum stau lucrurile.

Serviciul de ambulanta este o institutie separata de spitale. Aceasta institutie are rolul de a asigura asistenta medicala de urgenta prespitaliceasca.

Ai auzit vreodata de SMURD? Smurdul e un spital pentru tine? Nu e, iti zic eu, e o institutie si ea, de sine statatoare.

Stiu ca acum arzi un pic ca eu vin si cu argumente la ceea ce afirm, dar ca sa fiu sigur ca intelgi uite si niste link uri, spre exemplu de la Serviciul De Ambulanta Bucuresti Ilfov

http://www.sabif.ro/index.php

Sa te uiti cu atentie, ca aici se fac si concursuri de anagajari pe post de sofer (da da, serviciul regional de ambulanta face angajarile ca soferi, nu director de spital. stiu ca e un soc pentru tine, dar asa functioneaza sistemul)

http://www.sabif.ro/......17-07-2018

Continuam cu serviciul de ambulanta... Bacau sa zicem

http://ambulantabacau.com/

Ha, sa vezi ce scrie aici pe pagina lor

"Serviciul de Ambulanţă Judeţean Bacau este un serviciu public de importanta strategica, cu personalitate juridica aflat în subordinea departamentului de specialitate din Ministerul Sănătaţii si sub coordonarea operativa a Departamentului pentru Situatii de Urgenta din cadrul Ministerului Afacerilor Interne "

Ca sa vezi... ambulanta apartine de miniesterul sanatatii si ministerul de interne si este CITEZ " cu personalitate juridica ". Ca sa vezi.

priceput acum? Sa nu te mai minunezi ca ambulanta creste pe camp ca porumbul.

| Elena9328 a răspuns (pentru suntserios):

rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Elena9328):

Nu ai inteles nimic si te a apucat rasul?

| Peridava a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de o scoala de asistenti. Dar trebuie sa fii un sofer al dracului de bun, cu reflexe mai rapide decat lumina si alte talente. Pentru ca duc in spatele tau o viata. Trebuie sa mergi uneori si pe contra-sens, pe spatiul verde, sau fix pe banda din mijloc printre masini, sa stii sa ocolesti gropi, anumite drumuri, si sa mai fii atent si la dobitocii care nu iti dau prioritate, ca ei... au verde la semafor. Cand vor scoate la concurs post de sofer, prezinta-te. Dar nu uita un lucru: desi teoretic ai un program, s-ar putea sa fii chemat "ca la razboi" daca au nevoie de tine. Si nu vei putea spune "am baut, nu vin".

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Si daca tot mai vrei, ti-ar ajuta sa faci ceva voluntariat la ei. E "mai tare" ca orice pila.

| Hrr_Florin_1990 a răspuns:

In primul rand trebuie sa detii permis de conducere categoria C, iar in al doi-lea rand iti trebuie niste pile