| denisTiky a întrebat:

Salut, as vrea niste sfaturi cu privire la ce scoala sa urmez, ce liceu mai exact. Sunt cam indecis, as vrea sa aleg dintre un liceu militar sau un alt liceu dintr-un alt oras(in orasul in care locuiesc eu e doar un singur liceu care nu e chiar asa bun, profesorii sunt ciudati, directorul e corupt, ma rog, nu are rost sa intru in detalii).

Am tot stat si m-am gandit: daca as alege un liceu militar nu cred ca nu as rezista conditiilor care am inteles ca cam lasa de dorit. Dar asta ar insemna sa nu pot sa ies pe afara cand vreau eu, sa ies cu prietenii sau alte lucruri de genul, deci practic doar scoala si cam atat si plus de asta, mai e si un program strict, trezirea la 6 si culcarea la 10 seara.

Insa, daca as merge la o scoala din alt oras, pot sa ies pe afara, programul meu nu va mai fi asa de restrictionat, adica nu e stingerea la 10 si trezirea la 6 dimineata. Practic e mai lejer si nu imi fura "copilaria" asa repede.

Eu am auzit o gramada de pareri cu privire la liceul militar, unele bune, altele groaznice. Eu nu zic ca nu mi-ar placea sa merg acolo dar totusi parca mai frumos ar fi sa am mai mult timp liber pentru mine decat inchis acolo 5 zile din 7 si cu atata strictete.

Sa merg la un alt liceu decat cel militar reprezinta mutarea intr-un oras relativ strain mie, un oras mult mai mare decat cel din care sunt eu in care vor fi o gramada de tipuri de oameni care pot sa ma influenteze. Mai pe scurt, e acel anturaj, plus ca sunt destul de mic si se poate sa cad usor in plasa altora si sa ma apuc de fumat sau chiar de droguri(de aia ziceam ca sunt multe feluri de oameni, unii te indruma sa faci ce trebuie ca sa reusesti, iar altii iti dau tot felul ca sa fii distrus ca si ei). Totul depinde de mine daca voi cadea sau nu in plasa acelora care te "ispitesc". Eu sincer, ma consider destul de constient de ceea ce fac. Pana acum nu am pus in gura decat vreo 4-5 tigari si nu mi-a placut niciodata cand am facut-o, ameteam si ma zgaria pe gat fumul ala. Chiar si asa, daca voiam, puteam sa ma apuc de fumat sau de alte prostii si la mine in oras. Am deja colegi care se drogheaza si fumeaza pe capete, dar eu am ales sa nu ma bag cu ei. E o mare prostie si cheltuiala de bani, plus ca distrug sanatatea, iar eu tin la sanatatea mea, am nevoie sa fiu un om sanatos ca sa pot sa ajung ceea ce imi doresc.

Oricum, eu as vrea sa imi dati si voi o parere. Sa merg la un liceu militar, unde sansa de a deveni un "distrus" de ala e mult mai mica? Sau sa merg la un liceu civil dintr-un alt oras unde voi fi doar eu singur, fara parinti si unde voi putea face ce vreau?

Parintii mei, in special tata, vor sa merg la un liceu civil si dupa care sa urmez o academie. La fel ca si el gandesc si eu, mi-ar placea mult mai mult sa ma mut in alt oras mai mare, unde ai posibilitati enorme sa faci o afacere care sa mearga decent, cat sa poti sa te intretii si sa traiesti bine chiar daca cu scoala nu reusesti(desi ma indoiesc ca nu voi reusi). Eu in acel oras vreau sa ma stabilesc, acolo vreau sa am o casa unde sa locuiesc cu familia(dar asta peste vreo 30-40 de ani de acum ((= ) si consider ca daca merg acolo de la o varsta frageda voi reusi sa inteleg mult mai bine cu merg lucrurile, voi cunoaste oameni de acolo, voi cunoaste orasul in general(asta e cea mai mica problema, probabil ca orasul il voi cunoaste ca in palma poate doar dupa o luna de stat acolo). Si acum intrebarea mea este urmatoarea: daca fac liceul militar, am mai multe avantaje cand voi ajunge la academie decat daca nu il fac?

Daca nu as merge la militar, voiam sa ma duc la un profil de filologie de la un liceu bun unde sa ma concentrez mai mult pe materiile de care am nevoie la academie(am inteles ca e vorba de lb. romana, istorie si o limba straina cum ar fi engleza pe care o stapanesc acum destul de bine). Iar aici parintii mei au spus ca sunt dispusi sa ma trimita in alt oras unde sa am posibilitatea sa invat de la niste profesori buni,etc, etc, etc

Acum vreau sa vad ce parere imi dati despre cele 2 variante pe care le am eu.

Sincer, in afara de o cariera militara sau undeva in politie, nu m-am gandit la altceva sa fac...nu sunt prea talentat si nu prea imi place chiar orice. Ma gandeam ca daca nu resusesc nicaieri, mi-ar placea meseria de instalator. Oamenii aia sunt chiar cautati aici si platiti foarte bine din cauza ca sunt putini care stiu de capul lor si fac treaba buna.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"un liceu militar... am inteles ca ne cam lasa de dorit" - ehe, cine te-a dezinformat? Cere-i banii inapoi

dacă prima nu-ți place (unde mai pui că trebuie examen!), ia-o pe a doua (varianta)