| jxjejdcjchhedb a întrebat:

Aș vrea să devin asistentă medicală sau chiar doctoriță, dar nu știu la ce profil trebuie să merg pentru asta, am vazut pe net ca la real la stiinte ale naturii se face biologie dar am vazut ca se da bacul la mate iar eu sunt varza la mate. Deci practic, as vrea un profil in care se face biologie dar sa nu dau bac la mate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a urma studii medicale esti bine sa faci liceul pe profilul de stiinte ale naturii, te va ajuta la admitere si putin si la studiile ulterioare, scoala postliceala de asistente sau facultatea de medicina.

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu conteaza profilul, eu de exemplu am fost la mate info. Important este sa inveti pentru admitere din manualele recomandate de ei si atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți merge și la Științe Sociale dacă vrei, acolo nu dai Bac la mate, și la postliceala de asistente intri fără admitere oricum. Biologie poți studia și singură acasă, nu trebuie neapărat să faci la ore.