| Dumbi a întrebat:

As vrea sa ma duc la Stiinte Sociale, si dupa sa continui cu IT, Web Designer, Developer, etc. Ma pricep bine si as vrea sa stiu daca matematica din facultate pot sa o recuperez cu niste meditatii? Nu as vrea sa fac Mate-Info ca sunt praf la Mate, ma descurc, dar ma cam bate destul de mult… Eu nu inteleg foarte bine in clasa, si in fiecare an mi s-a schimbat profesorul si stilul de a invata intr-un fel s-a cam dus… in clasa a 5a, am avut 9 media(anuala la mate), anul trecut 7.50… In facultate ne ia de la zero? Adica e altceva cu ce se preda la Mate-Info?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Absurd!----in facultate nu vei studia o matematica "de la zero"! Ca student la o universitate tehnica vei avea nevoie de cunostintele de baza, dobandite in liceu, pe care nu ai cum sa le recuperezi cu niste meditatii--- poate daca esti un mic geniu!
Si apoi, nu uita de concursul de admitere in facultate, concurs care presupune sustinerea unei probe scrise la matematica (la "Politehnica"-Bucuresti, se adauga fizica pe care, in ultimele doua clase de liceu cu un profil umanistic nu o vei studia ).
Asadar, gandeste-te bine!--- ce "semeni" acum,"culegi" in viitor!

| Dumbi explică (pentru alessia5158):

Da… dar mi-e frica de mate la BAC… Nu cred ca o sa iau peste 7.50 la BAC daca ma duc la Mate-Info :/. N-am decat sa fac meditatii din clasa a 10a…

| alessia5158 a răspuns (pentru Dumbi):

Cu frica, nu faci treaba! Cu munca, da!

| Bewaree a răspuns:

Dude eu sunt la stiinte-sociale nu se face matematica....nu stiu care sunt sansele sa recuperezi dupa.