| alexandrualex145 a întrebat:

Salut. As vrea sa răspundă doar cei care au legătură cu domeniul. Sunt pe specializarea calculatoare în anul 3 și as vrea sa va întreb dacă în momentul în care voi aplica pentru un job de programator voi avea un dezavantaj fata de cei de la informatica sau calculatoare și tehnologia informației, considerând ca avem aceleași aptitudini, competențe? Întreb văzând anunțurile de angajare, majoritatea am observat ca scriu licenta în informatica sau tehnologia informației

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantajul si dezavantajul consta in ceea ce stii tu nu ve scrie pe diploma

| Frank51 a răspuns:

E bine că ești anul 3, mai ai timp să faci un internship cu Bursă dacă ești bunicel pe programare. După ce termini aceeași, companie te va angaja dacă o să te încadrezi cerințelor ei.

Am observat că în ultimii ani au crescut mult cerințele și pana și cei juniori trebui să fie bazați, nu doar să aibă o bază precum te învață la facultate.

| alexandrualex145 explică (pentru Frank51):

Am înțeles, dar întrebarea mea era dacă e un dezavantaj ca am făcut calculatoare și nu informatica, dat fiind ca sunt ceva diferențe

| Frank51 a răspuns (pentru alexandrualex145):

Din răspunsul meu reiese că nicio facultate nu te poate învăța ca să te angajeze cineva pe baza ei, trebuie să faci individual.

| Zuzu1991 a răspuns:

Esti la calculatoare... CUI II PASA?!?
cand aplici la un job de programator, iti vor lua diploma, o sa ii faca o copie si apoi o sa o foloseasca pe post de hartie igenica la WC

TOT CE CONTEAZA e ce skill in programare ai cand te duci la interviul de angajare... PUNCT SI ABSOLUT **DOAR** ATAT

restul, ai terminat 12 clase, te incadrezi in salariu klumea... BYE BYE, nimanui nu ii pasa de restul (nici macar de bac)

ca programator, facultatea e o pierdere de timp, daca nu te duci la ea pe banii parintilor doar ca sa faci party la greu, ca doar odata esti tanar