| Benn12 a întrebat:

As vrea sa știu, daca ma duc la Școala de Poliție in Câmpina, după ce termin pot sa ma duc sa ma angajez ca polițist rutier în alt oras? (ex: Iași). Sunt foarte decis si stiu ca va fi greu.Dar inca sunt copil. Vreau doar sa stiu.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce termini școala. repartiția nu o decizi tu. Poți de la caz la caz să îți exprimi o opțiune, dar asta foarte rar. Dar te poți transfera pe urmă.

| Benn12 explică (pentru sadrian46):

Si ma transfer unde vreau eu? sau tot nu e decizia mea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Benn12):

Nu oriunde vrei tu și nu oricum. Faci cerere, o motivezi, se analizează și se aprobă dacă sunt locuri vacante pe specializarea ta acolo unde dorești să te transferi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Benn12):

Te poti transfera unde vrei, daca sunt locuri si daca ti se aproba transferul.
Dar de regula agentii de politie sunt repartizati in judetul de unde sunt. Iar in judet este competenta sefului Inspectoratului de Politie Judetean sa aprobe transferul.