| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu salariul unui politist, daca se poate in funtie de grade. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ministrul de Interne a explicat că salariul unui poliţist este de 1.700 de lei la care se adaugă norma de hrană şi alte sporuri.
Adunând aceste sume, rezultă că la acest moment, venitul minim al unui poliţist, este de cel puţin 3.000 de lei fără a pune la socoteală drepturile turelor de noapte
Venitul poate ajunge până la 5.000 de lei în cazul poliţiştilor cu vechime de peste 25 de ani.
Evident că există o diferenţă între ofiţeri şi între grade.

Sursa:
https://observator.tv/eveniment/salarii-politisti-2018-243195.html

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Sara1248 a răspuns:

Daca devii ofiter, pornesti cam de la 3.000 lei si dupa cresti treptat. Dar pentru asta trebuie sa termini Academia de Politie. De la Campina pornesti cam in jur de 2.500. Nu stiu nici eu exact, dar salariile sunt mari cu cat esti mai sus in functie.