| Chiriac_Alexandru_2002 a întrebat:

Salut as vrea sa stiu si eu cam ce ar trebui sa invat pentru. evaluarea nationala de anul asta la mate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucruri esentiale invatate in clasele 5-8. Subiectul I este cel mai usor si cel mai mult gresit. La al doilea subiect ai probleme mai grele ( de facut un desen, ceva algebra, functie, fractii algebrice - E(x) - expresii ). La Subiectul III ai doua probleme de geometrie: una in plan si cealalta in spatiu cu cate 3 subpuncte fiecare.
La aceste sunpuncte ai posibilitatea sa rezolvi cu TFA sau cu TP sau cu TH sau TC. Sau cu toate teoremele pe care le cunosti. Sa calculezi o arie o lungime, sa semonstrezi ca AB are n cm sau multe altele.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la examenul de clasa 8-a, nu te speria, simularile sunt mult mai grele decat examenul actual, in simulare am luat 2 sau 3, iar la examen cred ca am luat 7.In orice caz, ar fi bine sa inveti ceva daca vrei o nota mare.

Uite ce s-a dat anul trecut la examenul de clasa 8-a la matematica:
http://www.romaniatv.net/......00727.html

| kentake0 a răspuns:

Orice prost il trece peste 5