| MihaiLaurențiu2k18 a întrebat:

Salut, as vrea si eu sa stiu un singur lucru legat despre media dintre cei 4 ani de liceu si anume daca conteaza media anuala la terminarea celor 4 ani de studiu in cadrul liceului pentru admiterea la facultate.

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Conteaza media de la bac, daca se da admitere la facultate conteaza ce note iei la examenele de admitere, iar daca este nevoie de departajare se va lua in considerare media de la bac. Daca la facultate nu se da admitere dar este nevoie de departajare se va face pe baza notei de la bac la una din materii. Deci chiar nu conteaza ce note si medii ai in cei 4 ani de liceu.

2 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Media din toate clasele de liceu, nu se mai adună cu media de la bac, cum se făcea înainte. Poți să fii un elev mediocru, să ai 7 în toate clasele, dar la bac să înveți și să faci o figură frumoasă, media de la bac se va pune pe diplomă.
Atunci când te înscrii la facultate, fiecare în parte o să specifice pe site, că au examen de admitere sau nu.
Cele cu examen de admitere, au programa de la bac, de exemplu dacă te duci la mate-info, acolo ai matematica pe care ai dat-o și la bac. Media de la bac se adună cu cea de la examenul de admitere, apoi se face media finală cu care intri.
De obicei, facultățile fără examen de admitere sunt mai preferate de studenți, în special de cei cu note mari, care nu vor să se mai obosească să mai învețe pentru admitere.
Spor!