| IerurașDeCiocolataAlba a întrebat:

Salut, Ba am auzit de la o ruda ca a fost in Danemarca la munca si castiga pe luna 2000 de euro la cules de rasaduri, si vreau sa ma duc si eu acolo, merita? Adica aș vrea sa stau un an poate doi sa fac niste bani si sa ma intorc acasa...
Problema este ca mi-e frica ca poate nu o sa ma descurc acolo... voi ce ați face?
In Romania nu iti da nimeni aproximativ 10.000 lei pe luna sad

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca daca it doresti. Dar trebuie sa stii ca va fi nevoie de multe sarcificii, fiindca in Danemarca 2000 de euro e un salariu destul de mic, care aproape nu iti ajunge sa traiesti. Daca vrei sa faci economii, va trebui sa locuiesti in conditii mai dificile si sa te multumesti cu foarte putin (asta in caz ca angajatorul nu iti ofera cazare si poate chiar si o masa pe zi).

| IerurașDeCiocolataAlba explică (pentru Brigaela):

Angajatorul are un bloc cumparat unde stam toti muncitorii pe gratis cum ar veni si ne mai ofera doua mese pe zi. Deci nu trebuie sa platesc nimic la cazare sau mancare si raman cu 2000 euro in mana. Iar cu hainele si alte lucruri imi iau de acasa.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca are cazare si o masa oferite de angajator eu zic sa mergi. Mai sunt cheltuieli dar poti sa ramai cu 1500 pe luna.

| alex495 a răspuns:

Ca in orice tara din UE unde salarile sunt mult mai mari ca in Ro nu mancarea te arde in general, ci chiria. Uite de ex un zidar in Austria poate castiga si 5000 de euro pe luna ( 12 ore pe zi ) dar chiria undeva la periferia orasului gen ghetou e 800 de euro. cauta sa pleci undeva sa ai o ruda, prieten sa va bagati impreuna la chirie sau sa stai la rude si acolo numai platesti nimic

| wpetterssone a răspuns:

O garsonieră în afara orașului costă 4.800 DKK.
Salariile medii sunt 22.000 DKK.
2.000 EUR egalează 15.000 DKK, destul de puțin pentru un danez.