| andi456 a întrebat:

Salut,cam cat castiga un profesor universitar de matematica incepator? vreau mai multe pareri! funda celei mai bune.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca te uiti pe tabelul din noua lege a salarizarii a personalului din invatamantul superior, platit din fonduri publice, poti deduce ca, in 2017, salariul de baza al unui profesor universitar cu vechime mica la catedra este in jur de 5000 lei( mai degraba "sub", decat "peste"!)--- vezi, in link, tabelul:https://lege5.ro/......-publice/4
Conform noii legi, salariul de baza a tuturor categoriilor de personal salarizat din fonduri publice va creste treptat incepand cu ianuarie 2018.

| Bondarel99 a răspuns:

Adică asistent universitar?
Salariul minim pe economie, apoi e posibil sa crească dar foarte puțin. Ca sa ai salariul mai mare trebuie sa avansezi in grad, adică sa fii lector in primul rând ceea ce presupune studiu foarte intens și asta se face in ani.

| andi456 explică (pentru Bondarel99):

Esti prost? te am intrebat cat castiga un profesor universitar de matematica in primul an de catedra! nu cat castiga un asistent universitar!

| Bondarel99 a răspuns (pentru andi456):

Doamne ferește, mai băiatule. Cred ca ar trebui sa pui in discuție cine este mai redus dintre noi doi...
Sa îți explic. Cam cum ca sa înțelegi?
Ca sa ajungi sa predai la facultate trebuie sa ai terminat doctoratul. Doctoratul durează minim 3 ani și este cea mai înaltă treapta a studiilor (mai e și postdoctorat dar asta e doar așa Opțional cred). Dar înainte de doctorat trebuie sa faci și masterul care urmează după facultatea propriu-zisa și durează 2 ani. Deci îți trebuie minim 8 ani de studiu in acea facultate ca mai apoi sa ramai sa predai acolo. Nu te angajează nimeni direct profesor, in niciun caz, pana acolo e cale foarte lunga.
Gradele unui cadru didactic in facultate sunt următoarele: asistent universitar, lector, conferențiar și in cele din urma PROFESOR universitar. Profesor ajungi după mulți ani de predat și studiu, asta depinde cât de multe cărți scrii, la câte conferințe participi, câte îmbunătățiri ai adus, cât ai evoluat etc. De regula profesor ajungi pe la 40 ani, sunt mulți care se pensionează lectori pentru ca nu au putut sau nu au vrut sa avanseze in grad. Și da, un profesor universitar ajunge sa câștige și 20.000 lei pe luna pentru ca veniturile lui nu vin doar din activitățile de predat.
Dar revenind la asistent universitar (primul an la catedra cum ai zis tu), acesta are un salariu destul de mic și prestează multă munca pentru ca practic are un șef, un profesor, pe care îl asista dacă putem spune așa (când ajungi profesor nu mai ai șef), el poate doar preda la seminarii, legal numai un lector, conferențiar sau profesor poate tine cursurile. Poți avansa in grad numai dacă ești contiiincios și înveți foarte mult. Nu este așa ușor sa ajungi la catedra intr-o universitate și e drum lung pentru a ajunge cineva, dacă ar fi fost ușor crezi ca nu erau mai mulți doritori?
Facultatea in sine e foarte grea, pe unii ii termina psihic 3 ani de studiu, dar apoi 8 plus predatul care presupune acumularea de cunoștințe in continuare...
Nu strica sa te documentezi in sensul asta. Dacă vrei sa lucrezi cu oamenii, sa știi ca fără a fi politicos nu o sa ajungi nicăieri.

| Cortex a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu cred ca v-ati irosit cateva minute din viata explicandu-i, e un caz pierdut.